70 způsobů jak ušetřit za energie

Následující seznam jistě není konečný. S úsporami je to prosté. Opravdová úspora vzniká vždy na straně vaší spotřeby, nikoli tak, že vám někdo slíbí nižší cenu, aby vás záhy mohl oškubat.

Spotřebiče

 1. Elektrická zařízení, které zřídka používáte, nenechávejte zapojená. Mnoho spotřebičů odebírá energii, i když jsou „vypnuté“ nebo v pohotovostním režimu. Cena za to, že spotřebiče čekají na zapnutí dálkovým ovladačem, může za rok dělat i několik set korun.
 2. Při výběru elektroniky si vyžádejte informace o průměrné spotřebě v normální a a pohotovostním režimu. Kupujte úspornější spotřebiče.
 3. Když jste na dovolené, odpojte televizory / videorekordéry, stereofonní přístroje, hodiny, bezdrátové vysavače a malé spotřebiče. 
 4. V případě delší nepřítomnosti zvažte vyprázdnění chladničky, její vyčištění a vypnutí.
 5. Nezapomeňte vypnout počítač nebo použít nastavení spánku. Dnes jsou funkce automatického vypnutí obrazovky dostupné ve všech zařízení s obrazovkou.
 6. Snižte jas televizoru a monitoru počítače.

Praní a sušení

 1. K sušení oblečení použijte šňůru na prádlo, nebo stojan (sušák).
 2. V horkých letních dnes používejte myčku, pračku a sušičku používejte co nejpozději večer. To platí i pokud máte solární fotovoltaický systém a používáte doplňkovou energii ze sítě.
 3. Pokud využíváte fotovoltaický systém pro elektrický ohřev vody nebo k nabíjení záložní baterie, používejte spotřebiče až po té, co se voda ohřeje a baterie nabijí. Obvykle od 14. hodiny, kdy bude baterie nabitá, ale slunce bude stále poskytovat dostatek energie, aby vaše spotřebiče mohly běžet jen na vaší elektřinu vyrobenou z FV panelů.
 4. Naplňte celou myčku, pračku a sušičku. 
 5. Používejte funkci ECO Time, kdykoli potřebujete rychle vyprat menší náplň. Vyprat takto můžete náplň do 3 kg lehce znečištěného bavlněného nebo syntetického oděvu o 30% rychleji a s úsporou vody a energie až 40%.
 6. K praní oblečení nepoužívejte zbytečně teplou vodu (90% energie při praní se spotřebuje na ohřev vody). Zapomeňte na prací program s teplotou 60 stupňů. Slabě zašpiněné prádlo se spolehlivě vypere ve vodě teplé 40-50 stupňů.
 7. Používejte funkci Energy Saver. Volba Energy Saver umožňuje dosáhnout optimálních výsledků praní s úsporou energie až 70%, teplota vody je automaticky snížena a je zkrácen celý prací cyklus.
 8. Použijte možnost úspory energie na vaší myčce nádobí a nechte nádobí uschnout na vzduchu. Pokud má vaše myčka filtr, udržujte jej čistý.

Větrání

 1. V zimních měsících zavřete ventilační otvory a průduchy.
 2. Pokud je vaše klimatizační jednotka na zemi, udržujte její okolí čisté a bez překážek, které by bránily proudění vzduchu. 
 3. Jsou-li v zařízení prachové nebo pachové filtry, zbavujte je prachu a čas od času je vyčistěte. Zvýší se tím účinnost zařízení mezi výměnami filtrů.
 4. Pro správné větrání se řiďte jednoduchou zásadou: čím je venku chladněji, tím větráme kratší dobu. Zatímco v létě můžete nechat okna otevřená až půl hodiny a na jaře a na podzim mezi 10 a 20 minutami, v zimě by doba větrání neměla překročit 6 minut.
 5. Není rozumné mít topení naplno a zároveň mít setrvale pootevřená okna na ventilačku. Větrejte intenzivně a krátce.

Vytápění a klimatizace

 1. Máte-li klimatizaci nastavte nebo naprogramujte termostat podle ročního období. Pro horké a teplé měsíce nastavte teplotu chlazení na 25-26 stupňů, když jste doma. Pokud budete celý den pryč, zvyšte teplotu klidně až o 5 stupňů. Tak jako u topení platí, že každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu energie, u chlazení platí dvojnásob. Zbytečné přechlazování prázdných místností je ještě dražší než vytápění!
 2. V chladných měsících naopak nastavte termostat termostat jen na 20-22 stupňů, když jste doma. Pokud opouštíte dům na celý den, klidně snižte teplotu na 18-15 stupňů.
 3. Nevypínejte řízení teploty úplně.
 4. Využijte plně výhody okenních krytin. V létě během dne zavírejte venkovní okenice, žaluzie nebo rolety, abyste zabránili přehřívání interiéru.
 5. V zimě otevřete okenní krytiny na slunné straně svého domu, abyste využili bezplatné teplo ze slunce. 
 6. Pokud máte celodřevěné okenice, můžete je na v mrazivých dnech zavřít hned po západu slunce, snížíte tím úniky tepla. Krátké vyvětrání, ke kterému dojde při zavírání okenic, je naopak spíše ku prospěchu.
 7. Filtry klimatizace vyměňujte alespoň jednou ročně. 
 8. Pokud nemáte klimatizaci s nucenou výměnou vzduchu, lze k promíchání vzduchu použít obyčejné ventilátory. Při vytápění se vám teplý vzduch nebude hromadit jen u stropu. V létě lze tentýž ventilátor použít ke snížení pocitu tepla a ušetřit náklady na chlazení.
 9. Zvažte instalaci stropních ventilátorů. Mohou být pohodlnější než jiné druhy ventilátorů a zároveň vám umožní nastavit termostat na vyšší teploty v létě a nižší teploty v zimě.

Oblečení

 1. Oblečte se podle počasí a ročního období. I doma.

Kuchyně

 1. Použijte funkci úspory energie na vaší chladničce, pokud je k dispozici, nebo nastavte termostat na 3-4 stupně. Teplota 0-2 stupňů se používá výjimečně jen pro určité potraviny.
 2. Před vložením do chladničky se ujistěte, že je jídlo chladné a zakryté.
 3. Udržujte svůj mrazák pokud možno plný. Na prázdná místa používejte nádoby nebo plastové lahve naplněné vodou.
 4. Čas od času zbavujte mrazák námrazy, která snižuje účinnost. Pokud se námraza tvoří ve větším množství, zkontrolujte, zda do mrazáku dáváte jídlo správně zabalené, zda těsnění dveří nebo víka opravdu těsní.
 5. Udržujte těsnění na chladničkách a mrazničkách čistá.
 6. Mřížku chladiče dole nebo obvykle na zadní straně chladničky a mrazničky udržujte bez prachu, nezakrývejte a umožněte kolem chladiče cirkulaci vzduchu.
 7. V teplejším počasí můžete grilovat venku, pokud je to praktické, nebo vařit později večer. Snížení tepla přicházejícího, například z vaření, sníží zátěž vaší klimatizace. 

Koupelna

 1. Vypněte vodu, zatímco si čistíte zuby u umyvadla a když si mydlíte a umýváte vlasy ve sprše.
 2. Nastavte ohřívač vody na ECO režim (ve většině případů 60 stupňů). Zaleží i na ročním období, v letních měsících vám bude určitě stačit teplota do 55 stupňů Celsia. Pro výraznou úsporu nastavte ohřívač vody na 45 stupňů Celsia, ale jen případě, že mezi zásobníkem a baterií je krátké a kvalitně izolované potrubí.
 3. Proveďte jednouchý test: Na bojler plný teplé vody, nebo izolované potrubí, položte dlaň. Je-li izolace dostatečná, neměli byste cítit žádné teplo. Pokud bude povrch zřetelně teplý, je izolace vzhledem k teplotě vody nedostatečná. Pro omezení ztrát buď snižte snižte nastavenou teplotu vody nebo použijte izolační návlek na ohřívač vody (https://vytapeni.tzb-info.cz/10458-kolik-nas-stoji-neizolovany-kotel-nebo-potrubi) a nechte lépe zaizolovat rozvody.
 4. Izolujte potrubí teplé vody. Pozor na bezpečnostní předpisy vzdálenosti potrubí s mirelonem od kouřovodu plynových ohřívačů vody.
 5. Izolujte i rozvody studené vody, zabráníte tím, aby na chladných trubkách kondenzovala vlhkost a teplých měsících si zajistíte chladnější vodu.
 6. Opravte netěsné kohoutky a vodovodní baterie.
 7. Instalujte sprchové hlavice s nízkým průtokem a provzdušňovače hlavice vodovodní baterie.

Svícení, zásuvky, kabely

 1. Zvažte použití zásuvek s vypínačem, dálkovým ovládáním nebo přímo s termostatem. Nezapomínejte ovšem na to, že přiliš časté vypínání nesvědčí elektronickým zařízením, pokud nejsou pro takový režim navržena.
 2. Vyměňte klasické žárovky za kompaktní zářivky (CFL) s hodnocením Energy Star nebo žárovky s LED diodami. Oba typy spotřebují přibližně o 75-85% méně energie než klasické žárovky.
 3. Při výměně zdrojů zbytečně nepřesvětlujte prostory i když nižší spotřeba LED k tomu svádí. Připravíte se tím o podstatnou část úspory energie. Byla-li někde 75W žárovka, lze ji nahradit 10W LED a použít 20W LED, která svítí jako 100-120W žárovka je zbytečné. Rozdíl ve snížení spotřeby z 75/10 a 75/20 je srozumitelný. Pozn. starší lidé potřebují více světla. Většina pádu ze zakopnutí je způsobena špatným osvětlením. To je jedna z výjimek, kdy má smysl přisvítit bez ohledu na úspory.
 4. Udržujte světla a svítidla v čistotě, zvláště pokud snižujete počet použitých světel. Nečistoty pohlcují světlo. 
 5. Před čištěním nechejte světla vychladnout a nikdy se nedotýkejte halogenových žárovek holýma rukama. K uchycení žárovky použijte malý kousek papíru.
 6. Umožňuje-li to dispozice stavby, zvažte možnost instalace světlovodů do vnitřních prostor bez oken nebo s minimem světla. Světlovod je leštěná trubka se skleněným vrchlíkem, která přivádí světlo ze střechy skrze podkroví.

Okna, dvěře, těsnění a utěsnění

 1. Do spodní části dveří mezi vytápěnými a chladnějšími prostory nainstalujte lištu-kartáč, abyste utěsnili mezeru pode dveřmi a zabránili nepříjemnému proudění studeného vzduchu po podlaze.
 2. Těsnící okna a venkovní dveře.
 3. Malé mezery kolem vodovodních šachet, větracích otvorů, potrubí nebo elektrických vodičů utěsněte těsněním
 4. Utěsněte otvory, trhliny a netěsné spoje potrubí HVAC (systém řízeného větrání) pomocí tmelu nebo fóliové pásky. Obyčejnou lepící pásku nepoužívejte, protože má krátkou životnost.
 5. Utěsněte otvory a mezery kolem komínů nebo kouřovodů, které procházejí stropem. V oblastech, které se zahřívají, použijte pro větší mezery kovové lemování a pro malé otvory a mezery použijte vysokoteplotní těsnění.

Zahrada, bazén a jiné stavební úpravy

 1. Kupte si pro svůj bazén kryt, který udrží teplo ve vodě.
 2. Používejte rostliny jako přirozenou klimatizaci. Olistěné stíní a chladí. V zimě bez listí holé větvě nebrání průchodu slunečních paprsků. Sázejte stromy a keře na jižní a západní straně vašeho bydliště. Vegetace působí jako izolace a zajišťuje zastínění, čímž snižuje přehřívání budovy.
 3. Namontujte izolaci podlahy a stropu: V podkroví se doporučuje mít minimálně izolaci R-30 až R-38 (liší se podle klimatu) a izolaci R19 v podkladu. 
 4. Před přidáním další dodatečné izolace najděte a utěsněte netěsnosti vzduchu a nechte si udělat BLOWER DOOR TEST, nebo-li test vzduchotěsnosti. Nemá smysl zesilovat vrstvy izolace, pokud do domu táhne netěsnostmi.
 5. Přidejte okenní clony nebo okenní fólie, abyste snížili množství slunečního tepla vstupující do vašeho domova. Nezapomeňte, že stínící systémy lze dnes automatizovat nebo ovládat dálkovým ovladačem, díky nimž je jejich ovládání pohodlnější.
 6. Vyměňte stará okna za energeticky úsporná vícesklová, nechte modernizovat stávající špaletová okna. Pokud do stávajících špaletových oken osadíte izolační dvojskla a těsnění (do vnějších i vnitřních okenních křídel), výsledek dalece převýší průměrná plastová okna.
 7. Spotřebiče starší 10 let obvykle nejsou tak energeticky účinné jako novější modely. Hledejte výrobky se štítkem ENERGY STAR ™. Štítek Energetický průvodce vám řekne, jak efektivní je a kolik vás jeho provoz bude stát.
 8. Vyměňte normální termostaty za programovatelné termostaty.
 9. V případě, že má váš dům velké tepelné ztráty a topení musí v zimě běžet naplno, řešte nejdříve zateplení a až po té výměnu hlavic radiátorů.
 10. Pokud je váš kotel starší 10ti let, vyměňte jej za nový s hodnocením AFUE 90% nebo vyšší. Jedná se roční účinnost využití paliva a je měřítkem tepelné účinnosti kotlů a topidel pro prostorové vytápění. Minimální standardní hodnota AFUE je pro nové kotle v USA 78 %. Středně účinný kotel má obvykle hodnotu AFUE mezi 80 a 85 procenty, zatímco vysoce účinný má hodnotu mezi 90 a 97 procenty.
 11. Prověřte těsnost rozvodu topných potrubí a nechte je správně izolovat. To nejen zvyšuje účinnost vašeho vytápěcího a chladicího systému, ale také dělá dům pohodlnějším.
 12. Ochrana proti přehřátí se neřeší nezaizolovaným rozvodem ve chladném sklepě.
 13. Servis topných a klimatizačních systémů se provádí jednou ročně.
 14. Změny systému vytápění se řeší společně se zateplením.
 15. Nechte si poradit.
 16. Nejdůležitější rada: Pokud vám někdo nabízí úsporu energií ve výši několika procent, uvědomte si, že úspěšné stlačení hrozných čísel na fakturách za energie je vedle velkých a drahých stavebních úprav především bojem právě o ty malá procenta. Sčítá se to.