Aby školní práce nekončily v šuplíku

ambasadorstvi-wikipedia-education-program_logo

ambasadorstvi-wikipedia-education-program_logoKdyby každý vysokoškolský student v České republice nyní teoreticky napsal jeden článek, počet hesel na české Wikipedii by se téměř ztrojnásobil. Kdyby každý student přečetl a opravil jeden článek z oboru, kterému rozumí, skokem by se výrazně zvýšila kvalita Wikipedie. Právě o to usiluje Český ambasadorský program, který s pomocí sdružení Wikimedia ČR navazuje spolupráci se vzdělávacími institucemi v ČR a s cílem rozšiřit řady přispěvovatelů Wikipedie.

Tyto snahy se objevují spontánně již delší dobu, nicméně projekt „ambasadorství“ slibuje promyšlenější a společný postup, podobný tomu, jenž zvolili na anglické wikipedii v rámci Campus Ambassador Programu.

Ambasador je označení pro člověka, který zprostředkovává komunikaci mezi Wikipedií a libovolnou vzdělávací institucí a navazuje mezi nimi spolupráci. Členové týmu jsou wikipedisti nebo členové sdružení Wikimedia ČR. Projekt má ambici stát se součástí tzv. globálního vzdělávacího programu (Wikipedia Education Program) nadace Wikimedia Foundation.

Vize

V České republice jsou desítky vysokých škol a stovky středních škol a spolupráce s českými vzdělávacími institucemi tedy v podstatě nemá hranice. Dlouhodobým záměrem ambasadorského programu je prosadit se postupně na univerzitách a středních školách po celé ČR a seznamovat tak stovky či tisíce mladých lidí i učitelů s Wikipedií. Mezi účastníky ambasadorského projektu se snad budou nacházet i noví wikipedisté, jež by obohatili řady editorů Wikipedie.

Princip spolupráce je sice značně pružný a může být upravován podle potřeb Wikipedie či vzdělávacích institucí, nicméně hrubý záměr je následující. Učitelé, již projeví ochotu s Wikipedií spolupracovat, vypracují (společně s wikipedisty) seznam článků, z nichž si každý student jeden takový článek vybere a podle dostupných zdrojů ho zpracuje. Učitelé budou zpravidla považovat článek na Wikipedii za obdobu jakési semestrální práce a články by se tedy měly stát podmínkou pro udělení zápočtu.

Co z toho má Wikipedie?

Každý wikipedista je schopný psát jen určitý objem článků a každý navíc zpravidla píše jen o určitém oboru. V současnosti na české Wikipedii stále existují obory, o kterých vlastně nepíše nikdo. Některé z těchto oborů se přitom vyučují na vysokých či dokonce středních školách a je tedy zřejmé, že existují studenti, kteří se tyto informace dozvídají a jsou schopni o nich poměrně kvalifikovaně psát. Když každý student napíše jeden článek, dohromady to vydá třeba za půlroční práci průměrně aktivního wikipedisty!

Pro Wikipedii je navíc životně důležité, aby stále přicházeli noví editoři, psali nové články a upravovali ty, jež byly napsány jejich předchůdci. Ambasadorský projekt proto nemá za cíl pouze vytvořit sadu nových článků na určité téma, ale dále také hledá potenciální kolegy z řad studentů či dokonce učitelů. Studenti již dnes tvoří poměrně slušnou část wikipedistů a je pouze otázkou statistické pravděpodobnosti, zda se ve studijní skupině najde osobnost, jíž se možnost spolupracovat na obrovském vzdělávacím projektu zalíbí a bude v ní pokračovat i poté, co si splní „studijní povinnost“.

Co z toho mají studenti?

Studenti mohou vnímat práci na Wikipedii jako další břemeno navíc. To sice může být pravda, ale na druhou stranu v řadě případů studenti semestrální práce již píší tak či tak. Vytvářet článek na Wikipedii je však v mnoha ohledech zábavnější: studenti si „ohmatají“ projekt, který dosud znali jen pasivně, přispějí do něj obsahem, který již nikdy nezmizí a bude sloužit třeba léta tisícům zájemců o danou problematiku. Návštěvnost si mohou ověřit pomocí statistik dostupných na internetu. To je obvykle mnohem lepší, než odevzdávat semestrální práci, která skončí v kantorově šuplíku.

Studenti mají současně možnost si vyzkoušet psaní odborných textů s kritickým přístupem ke své práci i zpětnou vazbou od dalších wikipedistů. Dále práci se zdroji, jejich syntézu a dodržování neutrálního přístupu k pramenům a začlenění do článků. Výsledkem je získání dovednosti tvořit věrohodné a kvalitní rešerše. V obecné rovině se dá říci, že pokud student zvládne napsat kvalitní heslo na Wikipedii, je schopen splnit rešeršní část například bakalářské práce.

Co z toho mají učitelé?

Učitelé, kteří se rozhodnou účastnit se spolupráce s Wikipedií, mají někdy nedůvěru v projekt, který vzniká za poněkud odlišných pravidel než vědecká práce, na kterou jsou třeba zvyklí. Když se rozhodnou s námi spolupracovat, všechny jejich otázky budou zodpovězeny a leccos se může vyjasnit.

Může je navíc těšit, že oni (a potažmo vzdělávací instituce, kterou zastupují) jsou součástí Wikipedie, tedy dnes poměrně prestižního mezinárodního vzdělávacího projektu. Považujeme spolupráci s Wikipedií za neotřelé ozvláštnění výuky.

Kontakt

Kontaktujte nás na níže uvedených e-mailech či na diskusní stránce

  • ambasadorstvi@@@.svgwikimedia.cz – obecné informace, koordinace stávajících projektů a pomoc s rozjížděním projektů nových
  • cap@@@.svglists.wikimedia.cz – maillist. Chcete-li kontaktovat hromadně celou skupinu wikipedistů a členů Wikimedia ČR zabývajících se ambasadorstvím. Jste-li účastníkem projektu, můžete se přihlásit k odběru tohoto maillistu.
  • Stránka „Studenti píší Wikipedii“ na Facebooku – potřebujete-li nás rychle či nezávazně kontaktovat či poradit
  • Stránka Ambasadorství na Twitteru

Napsat komentář