Anonymous chystají na sobotu největší útok na internet

anonymous-protests-again-acta

anonymous-protests-again-actaVolné sdružení aktivistů Anonymous chystá největší útok v historii internetu. Na protest proti protipirátským zákonům plánují v sobotu vypnout celosvětovou síť, dosáhnout toho chtějí útokem proti takzvaným kořenovým serverům DNS. Podle expertů se jim ale tak masivní útok zřejmě nepodaří. Všechny servery by musely být shozené minimálně 8 až 24 hodin, aby uživatelé začali vůbec pociťovat nějaké problémy.

„Plánovaný útok má spočívat v tom, že se poškodí kořenové DNS servery, které fungují pro překlad adres. Počítače spolu po internetu komunikují pomocí čísel. Aby si uživatelé nemuseli čísla pamatovat, tak mají někde uložená jména těch počítačů,“ vysvětluje šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.

„Útočníci chtějí vypnout servery, na kterých jsou uloženy seznamy. Internet samotný by běžel, ale protože bychom se nedostali k těm ‚telefonním‘ internetovým číslům, k IP adresám přes překladový systém, tak by pro nás fakticky nefungoval,“ pokračuje Krčmář.

Podle něj by ale takový útok byl jen stěží úspěšný: „Takový útok je těžko proveditelný, protože právě proto, aby nebyl jednoduše proveditelný, existuje těch serverů na světě velké množství. Nevíme přesně kolik, ale řádově stovky až tisíce. Musela by být vypnuta nebo poškozena drtivá většina z nich, aby uživatelé něco pocítili.“

Informace, které číslo patří které adrese, navíc zůstává na síti uložena několik hodin až dnů. „Všechny servery by musely být shozené minimálně 8, 12, 24 hodin, aby uživatelé začali vůbec pociťovat nějaké problémy. A je velmi nepravděpodobné, že by se to tak dlouhou dobu nepodařilo aspoň část infrastruktury obnovit,“ tvrdí šéfredaktor serveru Root.cz.

Zdroj: ČRo

Napsat komentář