Co Pirátům vadí na copyrightu a jak by se měl změnit

copyright-je-vtip-piratske-noviny

copyright-je-vtip-piratske-novinyV Pirátských novinách se objevil výborný text, ve kterém autor shrnuje a srozumitelně objasňuje co Pirátům  vadí na copyrightu. Text začíná konstatováním, že internetová generace považuje copyright vtip.  Je to tak. Není to ovšem dáno tím, že by uživatelé internetu chtěli škodit autorům nebo odmítali respektovat pravidla, ale jde o to, že internet nastolil jiná pravidla, vycházející z myšlenky, že šíření zveřejněného je primárním přáním autora. Je-li tato prazákladní idea internetu jako prostoru společného sdílení v rozporu s obchodními modely, pak je zřejmé, že pro celou společnost bude přínosem přizbůsobení obchodních modelů, nikoli potlačování potřeby sdílení a výměny informací, které internet vděčí za svůj vznik. Reforma copyrightu je stejně nevyhnutelná jako reforma exekucí, financování politických stran nebo vyřešení státních dotací církvím.

Co Pirátům vadí na copyrightu a jak by se měl změnit

Příznivci a občané se nás často ptají, co nám vlastně vadí na autorských právech. Aby bylo jasno, nemáme nic proti autorům a jejich právu, aby byli uvedeni jako autoři a zveřejnili svoje dílo v okamžik, kdy se tak rozhodnou. Také nijak neobhajujeme plagiátorství, které s majetkovými právy a copyrightem nijak nesouvisí.

Problémy současného copyrightu

Vadí nám přebujelý systém copyrightu, který dává komerčním firmám monopol, aby rozhodovaly o tom, kdo bude mít přístup ke kultuře a vzdělání. Tento článek popisuje problémy copyrightu a nastiňuje návrh Pirátů na jeho reformu.

Kopírovací monopol již v 21. století neplní účel, pro který byl vytvořen. Naopak vykazuje řadu vad, které by u každého jiného právního systému vedly k přehodnocení. Co nám vadí na copyrightu, jak ho známe z platných právních předpisů?

Text pokračuje na stránkách Pirátských novin.

Napsat komentář