DIY: Tryskáč do vaší garáže

subsonex-jsx1-ultralight-jet-pbs-tj-100-small

subsonex-jsx1-ultralight-jet-pbs-tj-100-smallVždy potěší, když se o zajímavém domácím výrobku dočtete na populárním americkém webu. Nejinak to je i s malým proudovým motorem TJ-100, vyráběným První brněnskou strojírnou ve Velké Bíteši, který je využíván ke stavbě motorových kluzáků, nebo nejnověji ke stavbě tryskového ultralightu. Ačkoli jde stále o experimentální modely, možnost postavit si vlastní „stíhačku“ za cenu dvou luxusních automobilů vítá stále širší okruh leteckých nadšenců.

V nejlevnější variantě vás vlastní tryskáč přijde na 60 tisíc amerických dolarů, přičemž 14000 dolarů padne na základní stavebnici draku jednomístného letounu (tj. trup, kabina, profily křídla a další komponenty), kterou lze objednat v internetovém obchodě firmy Sonex Aircraft. Zbývající část ceny pohltí proudový motor a nezbytné řídící a kontrolní přístroje.

 

subsonex-basic-kit
Obr. 1 Takto vypadá tzv. Basic Kit, sestavení do finální podoby letadla zabere několik stovek hodin práce.

V případě, že si při výrobě letounu chcete ušetřit pár stovek hodin práce, je možné objednat i prefabrikované díly trupu a křídel, čímž se cena zvedne o dalších 4000 dolarů. Brněnský proudový motor firma Sonex Aircraft ve svém internetovém obchodě sice zatím nenabízí, ale ten je možné objednat přímo v PBS ve Velké Bíteši. Na evropském trhu se cena samotného motoru pohybuje kolem 40 tisíc Euro.

 

subsonex-jsx1-ultralight-jet-pbs-tj-100
Obr.2 Kompletní prototyp s nainstalovým motorem TJ100

Motor váží něco málo přes 20kg a jeho maximální tah dosahuje 1100 N. To je dostatečná síla k tomu, aby větroň s tímto motorem mohl startovat ze země bez pomoci vlečného letounu. Firmě Sonex se brněnský motor zalíbil natolik, že v okamžiku kdy se zástupci firmy s motorem seznámili na leteckém veletrhu, rozhodli se použít pro svůj experimentální letoun SubSonex.

 

subsonex-pbs-tj-100-turbo-jet-motor-prvni-brnenska-strojirna
Obr.3 Motor TJ100, výrobce První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš

Pokud půjde vše dobře a firma získá od amerického Federálního úřadu pro letectví povolení pro letové zkoušky, měl by být finální model představen letos v červenci na AirVenture aviation show. Následně chce Sonex Aircraft tento tryskový miniletoun prodávat zcela stejně jako své ostatní stroje. Slíbená cena kompletní stavebnice včetně motoru by měla být 60 tisíc dolarů.

Podle vyjádření firmy to sice je trochu vyšší cena, ale vzledem k možnosti létat ve vlastním proudovém letounu je to stále dobrá cena.

 

subsonex-jsx1-ultralight-jet-pbs-tj-100-cockpit

 

http://www.sonexaircraft.com/company/aboutus.html
http://www.pbsvb.cz/dlt_motor_tj100.php
http://www.vertigoairshows.com/jet.html

Zdroj: Sonex / Wired / PBS / Infojet.cz / rn

Napsat komentář