dTest: Smlouva s operátorem – 500.000 znaků

dtest-casopis-ochrana-spotrebitelu

dtest-casopis-ochrana-spotrebiteluK prvnímu lednu vešla v platnost rozsáhlá novela zákona o elektronických komunikacích, která obsahuje řadu „prospotřebitelských“ ustanovení. Také Český telekomunikační úřad v minulém týdnu vyzval operátory, aby plánované změny zaměřili na zlepšení obchodních podmínek. V hodnocení nejhůře dopadla společnost T-Mobile, jejíž smlouvy a podmínky obsahují přes 500.000 znaků, O2 má bezmála 300.000 znaků a Vodafone přibližně 134.000 znaků.

Zákazníci mobilních operátorů často nevědí, co obnášejí smluvní podmínky operátorů, které spolu se smlouvou odsouhlasili. Odrazuje je jejich nepřehlednost a délka. Průzkum časopisu dTest se tedy zaměřil právě na ně.

Z náhodného dotazování časopisu dTest vyplynulo, že jen velmi malé množství klientů mobilních operátorů nahlíží do jejich smluvních podmínek. Žádný z dotazovaných je nepřečetl celé. A není se co divit. Délka a nepřehlednost textu klienty odrazuje. Pro detailní znalost svých práv si totiž musí přečíst desítky stran textu.

Ke každé smlouvě se váží všeobecné obchodní podmínky a ceník, ale s mírou slev a akčních nabídek se množství dokumentace dále rozrůstá. „Při analýze smluvních podmínek jsme přepočítali znaky v dokumentech operátorů. Smutné prvenství si vydobyla společnost T-Mobile, jejíž dokumentace obsahuje přes půl milionu znaků, O2 má bezmála 300 000 znaků a Vodafone přibližně 134 000 znaků,“ říká Miloš Borovička, poradce časopisu dTest, a dodává: „Spotřebitelům vždy radíme číst smluvní dokumentaci, ale zde to lze jen těžko požadovat. Nejdůležitější ustanovení z obchodních podmínek operátorů proto uvádíme i v našem srovnávači tarifů www.dtest.cz/tarify, ve kterém lidé porovnají nejen ceny, ale také uvidí právní kličky, které by jinak mohli přehlédnout.

K prvnímu lednu vešla v platnost rozsáhlá novela zákona o elektronických komunikacích, která obsahuje řadu „prospotřebitelských“ ustanovení. Také Český telekomunikační úřad v minulém týdnu vyzval operátory, aby plánované změny zaměřili na zlepšení obchodních podmínek. „Vyzýváme proto operátory, aby skutečně zlepšili situaci svých klientů, k čemuž snadná orientace ve smlouvě i dalších dokumentech nepochybně patří,“ uzavírá Borovička.

Podrobné výsledky průzkumu rozsahu obchodních podmínek a přenášení čísel mezi operátory jsou k dispozici na www.dtest.cz/zmenaoperatora.

Zdroj: dTest

Napsat komentář