Egypťané odmítají vládní výdaje za softwarové licence

egypt-43mil-uds-for-microsoft-vs-free-open-source

egypt-43mil-uds-for-microsoft-vs-free-open-source26.prosince 2012 se na oficiálním facebookovém profilu egyptského premiéra objevilo shrnutí  posledního loňského zasedání vlády, které pobouřilo mnoho občanů. Vláda odsouhlasila použití 43,8 milionů dolarů na nákup licencí softwarových produktů Microsoftu, ačkoli jindy veřejnosti opakovaně tvrdí, že země je na hraně finančního krachu.

O osvobozující roli internetových a komunikačních technologií během povstání v arabských zemích již bylo řečeno i napsáno mnohé. Zda povstání přispěje i k liberalizaci technologí není ještě rozhodnuto. Jisté je, že vládní rozhodnutí o nákupu licencí rozhněvalo hodně občanů do té míry, že zorganizovali protestní akce před kabinetem ministrů i na dalších místech v Egyptě.

Terčem kritiky nebyla ani tak sama výše částky, ale hlavně fakt, že sami Egypťané vidí lepší alternativy, které mohou stát méně peněz a mohou přispět k rozvoji domácího vývoje softwaru místní egyptskou komunitou.

Nagla Rizk, zakládající ředitel Access to Knowledge for Development Center (A2K4D) a člen řídícího výboru inovačního projektu Open Africa Innovation Research Project (Open A.I.R) věc komentoval na Twitteru: „Smlova s Microsoftem jen zvyšuje jeho podíl na egyptském trhu a zároveň snižuje šance menších místních firem konkurovat na trhu, speciálně v případě řešení, které jsou založeny na programech Open Source.“

IT specialisté se pozastavují nad tím, proč v nijak valné ekonomické situaci hodlá Egypt utratit značnou částku za licence, a navíc od americké firmy, když je možné využívat open source řešení, která jsou zdarma, je možné je dále upravovat a rozvíjet. Volbou otevřených systémů lze podpořit prosperitu domácích firem a také přispět k rozvoji vzdělanosti a uspořené prostředky použít k vhodnějším účelům při rozvoji egyptské společnosti.

Souhlas s důvody, proč by nákup licencí neměl být realizován, vyjádřilo podpisem pod peticí mnoho jednotlivců, vysokých škol, nevládních organizací a IT firem. V petici požadují, aby nákup za 43.762.321 dolarů nebyl schválen, neboť nebyla provedena žádná analýza prokazující jeho výhodnost.

Signatáři petice požadují aby tyto finanční prostředky byly převedeny místním egyptským IT firmám, které dokáží zajistit potřebné programové vybavení pro státní instituce o 20 procent levněji s využitím open source řešení, aby byly použity na školení zaměstnanců a aby také směřovaly do rozvoje výuky informačních technologí ve školách.

Jako příklad úspěšného, rychlého a levného použití open source řešení je uváděna implementace systému pro voličské seznamy, který byl použitý v březnovém referendu v roce 2011, a použil se i při následujích volbách lidových zástupců a následně v referendu o ústavě v roce 2012.

V petici je zdůrazněn obecný trend využití open source ve vládních a veřejných institucích, který se prosazuje nejen ve všech rozvojových zemích, ale i v rozvinutých zemích, včetně Indie, Brazílie, a také je stanoven ve směrnici Evropské unie, která vyzývá všechny členské země k využívání otevřených standardů a open source programů v projektech státní a veřejné správy.

V textu se rovněž připomíná postoj Turecka, které v souladu s evropským doporučením realizuje přechod ITsystémů státní správy na platformu linuxu, neboť tento model přináší zemi následující výhody:

  • zastaví se odliv veřejných finančních prostředků ven ze země směrem k zahraničním firmám
  • podpora domácího softwarového průmyslu má pozitvní dopad na zaměstnanost a domácí ekonomiku
  • nevystavuje stát nebezpečné závislosti na zahraničním dodavateli, včetně možného přinucení k prodloužení či opakování smluv v případech, kde je aplikace veřejné správy nutné upravit nebo dále rozvíjet
  • zabrání se nebezpečí, že informační systém veřejné správy bude nutné realizovat celý znovu s dalšími finančními náklady v těch případech, kdy zahraniční dodavatel opustí trh, přestane poskytovat podporu nebo na dodávky některých části systému bude uvaleno embargo v případě změn v zahraniční politice
  • lokalizace technických znalostí a jejich podpora zakoření v našich potomcích schopnost řešit problémy tak, aby řešení odpovídala našim okolnostem a poměrům, a přispěje k nastartování vzdělání, výzkumu a rozvoji technické i sociální oblasti.

Autor: rn

Zdroje: Arab Digital Expression Foundation, GlobalVoice.org

Napsat komentář