ČEZ: Do roku 2012 v provozu elektromobily

Praha 23. června (ČTK) – Skupina ČEZ chce do roku 2012 nakoupit 50 až 100 elektromobilů a otestovat je v běžném provozu v Praze a Ostravě.


Do poloviny příštího roku firma plánuje zprovoznit první desítku těchto vozů. Zapůjčí je neziskovým organizacím. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci řekli zástupci společnosti ČEZ.

Do projektu, který ČEZ poprvé představil minulý týden, chce společnost investovat přibližně půl miliardy korun. Rozšíření elektromobilů ale nebude jednoduché, protože se potýkají s řadou potíží.

Jejich hlavním technickým omezením je nedostatečná kapacita baterií a jejich klesající účinnost v čase. V budoucnu bude třeba zvýšit dojezdovou vzdálenost vozidel a rychlost dobíjení jejich baterií. Dnes vystačí baterie průměrně na 100 kilometrů.

Podle generálního ředitele společnosti ČEZ Martina Romana je rozvoj elektromobilů zajímavý ze dvou důvodů: elektrická auta jsou šetrná k životnímu prostředí a projekt je „ekonomicky smysluplný“. Noční nabíjení elektromobilů totiž přispěje k vyrovnání distribuční sítě a bude částečně řešit problém skladování elektřiny.

Podle Martina Cmírala z firmy ČEZ budou například moci zákazníci čerpat levnější noční elektřinu uskladněnou v autě na jiné potřeby, pokud automobil nebudou potřebovat. „Pro ČEZ bude zvýšení nočního odběru elektřiny znamenat zlepšení spotřebního diagramu“, dodal Roman.

Největší výhodou elektromobilů jsou podle zástupců společnosti ČEZ jejich nízké emise. Při provozu nevypouštějí žádné škodlivé plyny a oproti provozu běžných automobilů vzniká při výrobě elektřiny méně oxidu uhličitého (CO2).

Elektřina z výrobních zdrojů ČEZ generuje 95 gramů CO2 na jeden kilometr, zatímco benzinový automobil vypustí na ujetý kilometr 164 gramů CO2, tvrdí firma. Roman se navíc domnívá, že emise CO2 z výroby elektřiny se budou v budoucnu snižovat. „Budoucnost je v jaderné energii a obnovitelných zdrojích, dodal.

Vozidlo výhradně na elektrický pohon si loni v Česku podle statistiky Svazu dovozců automobilů nikdo nekoupil, ani jej žádný z velkosériových výrobců v tuzemsku neprodává. Například společnost Ekolo ale nabízí zástavby elektromotorů do vozů Citroen a Peugeot nebo malý elektromobil Erad.

Přestavbou vozů italských značek se zabývá tamní firma Micro-Vett, jejíž model Fiorino Qubo si vybral i ČEZ. Cena vozu je 40.000 eur, tedy přes jeden milion korun, což je asi čtyřnásobek ceny stejného modelu Fiatu s konvenčním motorem.

Většina výrobců plánuje rozjezd výroby elektromobilů po roce 2011, již letos byly například na ženevském autosalonu k vidění elektrické vozy značek Smart nebo Mini a automobilky Opel a Peugeot oznámily sériovou výrobu na příští rok.

V kategorii hybridních vozů kombinujících spalovací motor s elektromotorem se nejlépe v tuzemsku daří značce Toyota s modelem Prius, konkuruje jí Honda s nedávno představeným vozem Insight.

Podle analytika Cyrrusu Jana Procházky bude rozšíření zájmu o elektromobily vedle dostatečné nabídky vozů podmiňovat také dostatek dobíjecích míst. „Dovedu si představit, že se ve městech začnou budovat nabíjecí stanice pro elektromobily a že bude centrum uzavřeno klasické dopravě,“ stanic by podle něj musely být stovky, spíše však tisíce.

Cílem pilotních projektů v Praze a Ostravě je podle Romana příprava infrastruktury nezbytné k masivnímu rozšíření elektromobilů. Cmíral odhaduje, že pokud bude v České republice v provozu jeden milion automobilů poháněných elektřinou, které ujedou průměrně 200.000 km za rok, zvýší se spotřeba elektřiny přibližně o 13 terawatthodin.V ČR se přitom v současnosti ročně spotřebuje přibližně 70 TWh.

Podle Cmírala nicméně elektřina pro elektromobily nebude důvodem výstavby dalších zdrojů, protože tuto dodatečnou poptávku pokryjí úspory energie. Cmíral odhaduje, že na českých silnicích bude v provozu milion elektromobilů nejdříve za 15 let.

Zástupci ČEZ dnes předali první elektromobil do užívání společnosti Sue Ryder poskytující péči seniorům. Přítomný pražský primátor Pavel Bém novinářům sdělil, že metropole připravuje strategický koncept rozvoje elektromobilů a chce se stát jejich prvním průkopníkem ve střední Evropě.

Potenciálními uživateli v Praze mohou být vedle magistrátu například městská policie, městská knihovna, Dopravní podnik hlavního města Prahy nebo pražská záchranná služba. Bém chce rozvoj elektromobilů podpořit formou pobídek, například v případě zavedení mýtného v Praze.

S jakými automobilkami chce ČEZ spolupracovat, zatím Roman nechtěl upřesnit. Dosloužilé baterie podle šéfa firmy nebudou problémem, jelikož jsou prý prakticky stoprocentně recyklovatelné.

Zdroj: kls jsa mha

Napsat komentář