Fotosoutěž „Pardubický Měsíc“ prodloužena do 2.září

fotograficka-soutez-pardubicky-mesic

fotograficka-soutez-pardubicky-mesicUž jste někdy obdivovali „obrovský“ Měsíc nad špičkou Zelené brány? Viděli jste jej načervenalý plavat v obzoru vedle Kunětické hory? Dívali jste se na měsíční krátery dalekohledem v pardubické hvězdárně? A pokoušeli jste se něco z toho zachytit vaším fotoaparátem? Jestli ano, pak je soutěž přímo pro vás. Hlavním cílem je samozřejmě zachycení našeho nejbližšího kosmického souseda, a to z Pardubic či okolí nebo rovnou s nějakým pardubickým motivem. Fantazii se meze nekladou, ovšem pardubické reálie v popředí nebeské klenby, jíž vévodí náš fascinující kosmický souputník, nebo krása detailu kráterového a hornatého světa Měsíce pořízená z Pardubic je nejočekávanějším tématem. Rozhodně však budou velmi ceněny i nápadité experimenty.

Astronomická společnost Pardubice spolu s Europe Direct v Pardubicích ve spolupráci s Českou astronomickou společností a Hvězdárnou a planetáriem Brno vyhlašují k příležitosti 20. výročí od otevření pardubické hvězdárny fotografickou soutěž pro širokou veřejnost z Pardubicka a okolí na téma „Pardubický Měsíc“. Soutěž potrvá od 23. května 2011 do 2. září 2012 a její slavnostní vyhodnocení proběhne v pátek 28. září 2012 během Noci vědců na Hvězdárně barona Artura Krause DDM DELTA Pardubice. Nejlepší snímky budou použity k nové fotografické výstavě v mezipatře hvězdárny.

Měsíc nabízí tolik příležitostí k fotografování. Za úplňku si například vyhledejte informace o čase jeho východu (například si zavolejte na hvězdárnu) a budete-li mít štěstí, bude u obzoru díky zemské atmosféře neobvykle zdeformovaný. Můžete také využít divokého počasí a pokusit se Měsíc zachytit například s přicházející bouřkou. Občas se kolem Měsíce ukáže i velký kruh zvaný halo. Výjimečně může měsíční svit po dešti vykouzlit i noční duhu. Příležitostí tedy máte nesmírně bohatý výběr…

Další příležitosti

Do září 2012 se Měsíc na obloze stane zájmem pozornosti. Zejména v jarních měsících se několikrát (vždy na konci měsíce) octne v blízkosti planet Venuše a Jupiteru, rovněž nabídne zajímavá setkání s Marsem. 15. července 2012 dokonce planetu Jupiter i s jejími měsíčky zakryje! Spolu s Venuší, Jupiterem a hvězdokupami v Býku utvoří neobvyklou konstelaci za maxima meteorického roje Perseid. Na letní obloze bude jako úplňek krásně ssvítit nízko nad obzorem a nabízet tak příležitosti pro scenérie s vodní hladinou. Takže kdybyste tápali…

Vyfoťte si Měsíc přímo z hvězdárny!

Pakliže budete chtít, určitě si svůj soutěžní snímek můžete pořídit přímo na hvězdárně. A nejen to – poradíme Vám, jak správně ustavit fotoaparát, umožníme Vám fotografovat hvězdárenskými přístroji a mimo Měsíc si budete moci zachytit (či si aspoň prohlédnout) jiné nebeské objekty. Vše, co musíte udělat, je se předem domluvit, a to buď e-mailem na info@astropardubice.cz nebo telefonicky na čísle 603 165 366.

Dvě kategorie

Do soutěže se může zapojit skutečně každý. A aby se někdo necítil být znevýhodněn, soutěží se hned ve dvou věkových kategoriích.

  • dětská kategorie od 8 do 13 let
  • kategorie pro zkušené od 14 let

V každé kategorii budou vyhlášena první tři místa.

Termíny, adresy a vyhlášení výsledků

Soutěž probíhá od 23. května 2011 do 2. září 2012. Důležité je, aby byl Váš snímek pořízen v tomto období, jinak do soutěže nebude zařazen. Své fotografické úlovky zasílejte e-mailem na adresu soutez@astropardubice.cz nebo poštou (případně osobně) na adresu Astronomická společnost Pardubice, Gorkého 2658, 53002 Pardubice. Do hlavičky e-mailu nebo na obálku nezapomeňte připsat „Fotosoutěž – Měsíc 2011“. Ke každé fotografii připište JMÉNO a PŘÍJMENÍ, VĚK, DATUM a ČAS POŘÍZENÍ SNÍMKU, příp. TECHNICKÉ INFORMACE. V případě klasické pošty připište na papír i Vaší e-mailovou adresu. Tyto požadavky, prosím, striktně dodržujte.

Vyhlášení vítězů proběhne v pátek 28. září 2012 jako součást večerního programu Noci vědců na pardubické hvězdárně. Vítězové soutěže o tom budou předběžně informováni.

Ceny a fotogalerie

Na vítěze prvních tří míst čekají hodnotné ceny, které do soutěže poskytla Astronomická společnost Pardubice, Europe Direct Pardubice, Česká astronomická společnost a Hvězdárna a planetárium Brno. Těšit se můžete například na jedinečné knihy od známých českých popularizátorů astronomie Pavla Gabzdyla a Jiřího Duška, dárkové poukazy pardubické hvězdárny nebo zajímavé hříčky pro dětské vítěze. Vítězové obou kategorií si odnesou malý hvězdářský dalekohled Firstscope, se kterým si budou moci krásu Měsíce detailně prohlédnout na vlastní oči. Avšak ani ostatní soutěžící nebudou muset nutně sklápět hlavu. Ze širšího výběru soutěžních fotografií bude na počátku roku 2012 v mezipatře pod hvězdárnou vytvořena unikátní fotografická výstava pro veřejnost, která bude samozřejmě opatřena jmény jejich autorů snímku případně názvy, které jim sami autoři vtiskli. Proto foťte hodně, foťte nápaditě a foťte kvalitně. Protože kvalita i velikost výstavy bude záležet jen a pouze na vás!

Podmínky soutěže naleznete na stránkách Hvězdárny Pardubice

Zdroj: Petr Horálek / Hvězdárna Pardubice / http://www.astropardubice.cz/soutez/

Napsat komentář