Jak to se selháním regulace fotovoltaiky doopravdy bylo?

photovoltaic-sunflower

Je dobře, že se fotovoltaickou kausou budou zabývat orgány činné v trestním řízení. Dokud se nevyjasní, kdo se na extrémně výhodně nastavených podmínkách provozování slunečních elektráren napakoval, nedojde k očištění jména obnovitelných zdrojů energie. Přejeme si, aby policie rozkryla skryté sktruktury vlastníků. Výsledek ukáže, že ani Bursík ani nikdo ze zelených nemá ve slunečních elektrárnách nainvestováno! S fotovoltaickým tunelem nemají Zelení nic společného!

Jak to se selháním regulace fotovoltaiky doopravdy bylo?

Vládní návrh zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (později zákon č.180/2005) předložila Poslanecké sněmovně vláda Vladimíra Špidly dne 13.11.2003. Zástupcem navrhovatele bylo ministerstvo průmyslu a obchodu (ministr Milan Urban, ČSSD) a ministerstvo životního prostředí (ministr Libor Ambrozek, KDU-ČSL). Při schvalování zákona nebyli zelení v parlamentu.

Vládní návrh zákona v sobě neměl chybu, která pak vedla ke slunečnímu tunelu.

Pozměňovací návrh prosadila poslankyně Šedivá ČSSD (resp. posl. Ladislav Urban KSČM). Třetí čtení návrhu zákona proběhlo v poslanecké sněmovně dne 23.5.2005 na 41. schůzi (to bylo krátce před koncem vlády Stanislava Grosse, ministři Urban a Ambrozek byli stále ve funkcích).

Pozměňovcí návrh posl. Šedivé i zákon jako takový schválila ve Sněmovně koalice ČSSD, KDÚ-ČSL a US. V Senátu hlasovalo pro zákon i s přijatým pozměňovacím návrhem 56 ze 71 přítomných senátorů (ČSSD, KDU-ČSL, SNK, Klub otevřené demokracie a více než 1/2 senátorů ODS).

Takže: na vzniku problému jsme se nepodíleli. Pracoval jsem tehdy jako externí expert MŽP v týmu, který připravoval vládní návrh zákona (MŽP bylo spolupředkladatelem), ale návrh na stanovení limitu možnosti meziročního snížení výkupní ceny o max. 5% nebyl součástí vládního návrhu zákona!

Z VYJÁDŘENÍ MARTINA BURSÍKA K OPAKOVANÝM ÚTOKŮM NA SZ

Napsat komentář