Jan Kvapil říká ne „tunelářům“ a ústecké mafii

galerie-ne-cz-logo-web

galerie-ne-cz-logo-webChtěl si jen prohlédnout mapu, najít si na ní vlastní dům. Když Jan Kvapil z Ústí nad Labem otevřel územní plán severočeského města, zjistil, že přes jeho vilku vedou „divné“ čáry. Pak mu došlo, že to je tunel. Obří tunel za miliardy. Větší než nechvalně proslulá pražská Blanka. „Do uzávěrky podávání námitek k návrhu nového územního plánu, v němž podle města měly být jen nějaké veřejně prospěšné stavby, zbývalo sotva pár týdnů. „Rozhodl jsem se proto, že osobně obejdu všechny lidi, jichž se to týká,“ říká otec tří dětí Jan Kvapil.

Začal tedy obcházet sousedy po trase tunelů. Zazvonil. Ptal se vždy stejně: „Víte o tom, že pod vaším domem má vést tunel?“ Nikdo nic netušil, byť se megalomanská stavba měla dotknout stovek obyvatel města, desítek firem.

„Bylo to zcela absurdní. Mnozí si mysleli, že k nim přišel recesista se skrytou kamerou. Že si z nich dělám blázny,“ vypráví Kvapil na zahradě před domkem, v němž bydlí už čtvrtá generace jeho rodiny. V jednom z oken nyní visí obří plakát s nápisem: „Stop tunelům“.

Tak se z Jana Kvapila, rozvážného zaměstnance pražské Akademie věd, stal aktivista.

Od tunelu k tunelářům

„Taková stavba vám znehodnotí majetek a ovlivní vaše životy. Například už tu vznikla stavební uzávěra. To znamená, že od té chvíle nesmíte majetek jakkoli zhodnocovat. Město se tak logicky jistí, aby případně mohlo vykupovat nemovitosti za co nejnižší cenu,“ vysvětluje Kvapil, který sám musel přerušit rekonstrukci svého domku.

Ústečany zpráva o stavbě tunelu poměrně zaujala. Neradi by okusili na vlastní kůži horor majitelů pražských domů, jejichž základy podhryzaly bagry budující monstrózní Blanku. Pranic se jim nelíbily zprávy o kráterech v pražském parku Stromovka. A taky si kladli otázku, jak chce Ústí nad Labem zaplatit stavbu za třicet miliard, když je už teď na huntě a neví si rady s dluhem necelé dvě miliardy korun?

Celý článek naleznete na stránkách projektu Galerie Ne

Související odkazy

Občanská iniciativa Stop tunelům – http://stoptunelum.cz/

 

Napsat komentář