Megaupload: Soud přikázal vyřešit vrácení dat uživatelům

megaupload-soud-kdo-co-je-ve-hre

megaupload-soud-kdo-co-je-ve-hreMinulý pátek nařídil soud všem stranám sporu v kauze Megaupload společně vypracovat a realizovat plán na ochranu zájmů všech uživatelů tak, aby všichni nevinní uživatelé služeb Megauploadu dostali možnost získat zpět svá blokovaná data. Soud odmítl problematický právní výklad vlády a všechny strany sporu, včetně MPAA, uznaly případné zničení všech souborů za právně problematické.

 

EFF, organizace zastupující mnoho uživatelů, kteří měli na serverech Megauploadu uloženy vlastní data prokazatelně nepoškozující zájmy MPAA, byla postojem zástupců vlády znepokojena především proto, že vláda, která zabavila všechny soubory a zablokovala všechny finanční prostředky Megauploadu, přišla s tvrzením, že nemá žádnou povinnost zajistit vrácení souborů nevinným uživatelům. Ve skutečnosti se za tímto tvrzením skrývalo přesvědčení, že všechny soubory  mohou být zničeny.

O postojích jednotlivých stran v kauze Maugaupload jsme informovali minulý týden. Jakým způsobem bude vrácení dat provedeno zatím není jasné, neboť celá akci naráží na obroské logistické problémy. Za prvé, jedná o obrovský objem dat – více než 25 petabajtů. Za druhé, jednotliví účastníci sporu mají zatím odlišné názory na další postup, i když po pátečním rozhodnutí soudu souhlasí s tím, že data je nezbytné zachovat. Jejich smazáním by totiž byly poškozeny zájmy nevinných občanů, kteří by si pravděpodobně vymohli na Spojených státech tučné odškodné.

Zatím není jasné kdo by měl data ukládat, spravovat (nyní blokují servery poskytovatele, kterému tak vzniká ztráta) a kdo bude financovat jejich další skladování, včetně realizace plánu umožňujícho vrácení dat právoplatným majitelům, ale pro EFF je dosažení jevícího se konsensu jasným povzbuzením pro pokračování v úsilí ochránit nevinné uživatele a zajistit jim navrácení jejich právoplatného majetku.

Zdroj: EFF, Court Orders Megaupload Parties to Come Up with a Plan, Julie Samuels

Napsat komentář