Ministr Chalupa dnes vyjádřil podporu geotermálnímu projektu

Geotermální projekt má plnou podporu ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. Ministr to prohlásil při dnešní návštěvě litoměřické radnice, kde jej přivítal starosta Ladislav Chlupáč, místostarosta Karel Krejza, vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Pavel Gryndler a manažer projektu Antonín Tym. Do Litoměřic ministr zavítal v rámci návštěvy Ústeckého kraje.

„Vláda je připravena podporovat realizaci projektů zabývajících se obnovitelnými zdroji energie. Ovšem jen v oblasti vstupních investic. Na finanční podporu následného provozu, tj. dotace na výkupní cenu elektřiny, již stát mít nebude,“ upozornil Tomáš Chalupa poté, co se seznámil s aktuálním stavem projektu.

V jeho první fázi má přitom vzniknout v areálu bývalých Jiříkových kasáren nové vědecko-výzkumné centrum, jehož hlavní součástí bude první z plánovaných tří 5 kilometrů hlubokých vrtů. Zde budou nejen čeští, ale i zahraniční odborníci analyzovat data získaná z realizovaného vrtu, provádět testy a další potřebná měření. Půjde o příležitost pro domácí firmy reprezentující širokou škálu průmyslových odvětví, jež zde budou moci vyvíjet nová zařízení, zdokonalovat své dovednosti a získávat know-how. Tedy aktivity, které bez existence takto hlubokého vrtu nelze realizovat. Tato etapa si dle předpokladů vyžádá zhruba 650 milionů korun, o něž chce město Litoměřice žádat z prostředků určených pro vědu a výzkum.

„Teprve ve chvíli, kdy se potvrdí potřebná teplota a vhodné geologické podmínky pro vytvoření funkčního geotermálního výměníku, který zajistí produkci tepla a elektřiny, můžeme přistoupit k realizaci druhé, navazující části projektu, jež využije výstupy první fáze a sníží rizika neúspěchu na přijatelnou míru. Druhá fáze zahrnuje vyhloubení dalších dvou vrtů, jejich propojení, a tím vytvoření podzemního výměníku. Patří do ní i instalace nadzemní technologie, tj. tepelných výměníků a turbín, dodávajících teplo a elektřinu. Tímto by byly hlavní cíle celého projektu naplněny, “ uvedl manažer projektu Antonín Tym.

Stav příprav pokročil podle hodnocení ministra tak daleko, že navrhl vedení města, aby v červnu uspořádalo v Litoměřicích workshop, jehož by se kromě odborníků na geotermální problematiku zúčastnil společně s ministrem školství Petrem Fialou a ministrem průmyslu a obchodu Martin Kubou. Chybět by neměla ani šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Autor: Eva Břeňová

Zdroj: Aktuality – Radnice MÚ Litoměřice, http://radnice.litomerice.cz/clanek-990.html

Napsat komentář