Nejznámější světové vodopády a jejich objevitelé

Viktoriiny vodopády

Přehled nejznámějších světovýchvodopádů a jejich objevitelé – text pochází z produkce CTK, fotografie ilustrující vodopády nalezeny na internetu.

Viktoriiny vodopádyViktoriiny vodopády – Patrně nejvelkolepější vodopád světaleží na řece Zambezi na hranicích Zambie a Zimbabwe. Hrana vodopádu měří 1670 metrů a proud vody se přes ni řítí do více než stometrové propasti.

Až v roce 1855 spatřil vodopády prvníEvropan – skotský lékař, misionář a cestovatel David Livingstone. O 11 let později se vrátil a započal s měřením a mapováním místa.V jeho díle pokračoval český cestovatel Emil Holub, kterývodopády detailně popsal a provedl jejich geologický průzkum.

 

 

Salto Angel vodopádySalto Angel – Nejvyšší vodopád světa leží ve venezuelskémnárodním parku Canaima na řece Churún (přítok řeky Caroni vpovodí Orinoka) poblíž hranice s Guyanou a Brazílií. Spadá zvýšky 979 metrů, je stupňovitý a výška nejvyššího stupně je 807metrů.

Jméno Salto Angel dostal podle Jimmyho Angela, amerického letce a hledače zlata, který vodopád objevil v roce 1933. O čtyřiroky později dokonce přistál na stolové hoře, z níž vodopád padá.

 

 

 

Yosemitské vodopádyYosemitské vodopády – Třetí nejvyšší vodopády světa ukrýváYosemitský národní park v Kalifornii na západních svazích pohoříSierra Nevada. Kaskáda tří Yosemitských vodopádů dosahujesouhrnné výšky 739 metrů.

Yosemity objevil v roce 1851 majorJames D. Savage při pronásledování indiánů z kmene Miwoků, vjejichž jazyce yosemite znamená medvěd grizzly.

 

 

 

 

Iguazu vodopády Iguazú – Jedny z nejúchvatnějších vodopádů leží na hranicimezi Brazílií a Argentinou na řece Iguazú přítoku veletokuParaná. Spadají „pouze“ z 52 až 72 metrů, ale jsou velmi mohutnéa proslavené hrou barev.

Prvním Evropanem, který je spatřil, bylroku 1541 španělský dobyvatel Álvar Núňez Cabeza de Vaca. Jakoz božný muž jim dal jméno Salto de Santa Maria, vodopády Panny Marie. Brzy se však pro ně vžil název Iguazú (Velká voda), kterýmje označovali domorodí indiáni Quaraní.

 

 

 

Niagarské vodopádyNiagarské vodopády – Vodopády na hranicích USA a Kanady nařece Niagaře, která spojuje jezera Ontario a Erie. V současnostinejnavštěvovanější vodopády světa, jejichž vody padají z výškyzhruba 50 metrů, poprvé popsal a zakreslil vlámský mnich LouisHennepin.

Ten je objevil v roce 1678 jako účastník francouzskévýpravy s cílem rozšířit území Nové Francie k jihu.

 

 

 

Lower Yellowstone FallYellowstonské vodopády – Vodopády v americkém státě Wyomingvytváří řeka Yellowstone, která vytéká ze stejnojmenného jezerapoloženého v nadmořské výšce 2375 metrů.

Řeka míří Yellowstonským kaňonem na sever a velkolepými vodopády se řítí do hlubin. Jejich přes čtyřicet a v největším Lower Yellowstone padá ze skorostometrové výšky. Patrně prvním bílým mužem, který okolí řekyYellowstone navštívil, byl v roce 1808 průzkumník John Colter.

 

 

Shuterland FallSutherlandovy vodopády – Patrně nejznámější vodopády Oceánieleží na novozélandském Jižním ostrově. Tvoří je tři samostatnékaskády s celkovou výškou 580 metrů, padající z ledovcovéhojezera Quill.

Vodopády nesou jméno Donalda Sutherlanda, který naně jako první Evropan narazil, když v roce 1880 zkoumal okolí.

 

 

 

 

Text: CTK / Petr Satrapa / rmi lcm

 

Napsat komentář