Radek Novák/ Srpen 27, 2018/ Včelařství, Včely

Biologické centrum Akademie věd ČR zkoumá účinek řasy Chlorella na život včel. Vědci podávali včelám řasu Chlorella ve formě prášku. Byl zaznamenán pozitivní vliv nejen na celkový stav včelstva,ale i na jeho mednou produkci. Uvádí se, že včelstvům, kterým byl podáván tento doplněk výživy se zvedla medná produkce oproti ostatním o 17% 

Včelky tuto sladkovodní řasu využívají především jako zdroj bílkovin. Bílkovin obsahuje řasa Chlorella 40 – 50 %.

Zvýšení imunity za pomoci řasy Chlorella u včel

Z pozorování je známo, že v obdobích, kdy byl kritický nedostatek pylu to šlo z imunitou včel z kopce. A právě sušená řasa Chlorella může být jistou alternativou, jak podpořit odolnost včel v době, kdy se v některých lokalitách pylu nedostává.

Bylo dokonce pozorováno lepší kladení matky po podání této řasy. Uvádí se že, Chlorella  zlepšuje i funkci hltanových žláz u včel. Z pozorování vyplynulo, že včelky si Chlorellu rouskují stejně jako pyl.

Působení řasy Chlorella ověřeno vědeckým výzkumem

Vědecká pozorování trvala 4 roky a probíhala na 30 včelstvech na 10 včelnicích. V letech 2015-2016 jsme v předběžných experimentech se 30-ti včelstvy na 10-ti včelnicích zjistili, že řasa Chlorella sp. (produkt MBÚ AV ČR, v.v.i. – vědecké pracoviště Třeboň, Centrum ALGATECH) je pro včely velmi atraktivní potrava (Prášil a kol., 2016)

Co vlastně mohou včely získat z Chlorelly?

Řasa Chlorella obsahuje mimo vitamínu A, H, D, C a B, včetně kyseliny listové nebo vitamínu B12, také draslík, zinek, hořčík a velké množství železa. Některé zdroje popisují i možný účinek železa na kleštíka.  Stimuluje jeho spad.

Chlorella pomáhá hojení a obnovení tkání. Je popisován i vliv na dlouhověkost včel, což může být zajímavé u zimní generace včel. Dalo by se tedy říci, že řasa Chlorella může být vhodná jako doplněk při podzimním krmení, ale i při případném jarním podnícení.

Podrobnější info lze získat na stránkách Mikrobiologického ústavu AV – vědecké pracoviště Třeboň
V ČR je dokonce v prodeji i speciální doplněk výživy včel s názvem Apialgaprotein.

Zdroje:
https://beeinfo.cz/o-17-vyssi-produkce-medu-diky-rasam-chlorella/
Vetweb.cz: Řasa chlorella ovlivňuje život včel. Vetweb.cz [online]. [cit. 2018-08-26]. Dostupné z: https://vetweb.cz/rasa-chlorela-ovlivnuje-zivot-vcel/

 

Share this Post