Obama podpořil vývoj dronů pro doručování zásilek

San Francisco – Bílý dům pokračuje ve své podpoře vývoje bezpilotních letadel. Ve spolupráci s Federálním úřadem pro letectví bude nyní americká společnost Alphabet, mateřská firma  Google, testovat donáškové drony.

Nová pravidla, která vstoupí v platnost koncem srpna umožní provozovat drony, jejich celková hmotnost nepřesáhne 25 kg, v letové výšce do 122 metrů (400 stop) s maximální rychlostí letu 161 km za hodinu (100mph). Dronům bude zatím povoleno létat jen s dohledem operátora (prostřednictvím kamery ) a nesmí se pohybovat nad lidmi (místy určenými pro chodce a pod. ).

Dronům nebude povoleno létat za tmy pokud nebudou vybaveny předepsaným osvětlením a jejich provoz je nebude možný v okruhu 8 km kolem letišť.

Operátorům dronů musí být minimálně 16 let a musí mít pilotní oprávnění pro dálkové řízení dronů. Pravidla také zavádějí povinnost nahlašovat všechny incidenty a poškození majetku způsobených provozem dronů.

Bílý dům již dříve uvedl, že odvětví bezpilotního létání by mohlo do roku 2025 přispět k výkonu americké ekonomiky 82 miliardami dolarů (asi dva biliony Kč) a zajistit podporu až pro 100 tisíc pracovních míst.

Součástí testů má být přeprava zásilek umístěných vně bezpilotního letadla nebo například testování činnosti strojů mimo zorné pole pilota.

Kampaň na podporu vývoje bezpilotních letadel k jinému než rekreačnímu využití představila administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy.

Alphabet není jedinou americkou firmou, která zkoumá možnosti přepravy zásilek bezpilotními letadly. Internetový obchod Amazon mluví o projektu donáškových dronů již od roku 2013. Na konci července podnik informoval o nové sérii testů ve spolupráci s britskou vládou.

Zdroj: Reuters, ČTK

http://www.reuters.com/article/us-usa-drone-idUSKCN0Z71TI

http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/svetova-ekonomika/obama-podporuje-vyvoj-donaskovych-dronu-testovat-je-bude-mat/r~a4999bca593d11e6888a0025900fea04/