Pasivní dům lze postavit za 4 dny

pasivni-dum-postaveny-na-veletrhu-Brno-za-4-dny

pasivni-dum-postaveny-na-veletrhu-Brno-za-4-dnyPředpisy Evropská unie již za osm let nepovolí stavbu jiných domů než s téměř nulovou spotřebou energie. Přesto se mnoho Čechů na úsporné domy stále dívá skrz prsty jako na drahé a složité. O tom, že tyto obavy jsou zbytečné, se mohli na vlastní oči přesvědčit návštěvníci brněnských stavebních veletrhů. Centrum pasivního domu zde totiž spolu se svými členy dokázalo v průběhu veletrhu nejen postavit mobilní pasivní domek, ale vybavit jej i kuchyňskou linkou, nábytkem a sociálním zařízením.

Zhruba šedesát tisíc návštěvníků zavítalo na konci dubna do Brna na tradiční stavební veletrhy. Kromě nových stavebních trendů zde mohli na vlastní oči vidět i stavbu pasivního domu. Centrum pasivního domu tu totiž se svými partnery jeden plně funkční pasivní dům postavilo za pouhé čtyři dny. Výslednou stavbu o rozměrech 3,5 x 7,5 m si nyní bude možné až do podzimu, kdy půjde za 1 Kč do veřejné aukce, prohlédnout v brněnském Národním stavebním centru. Stavitelé využili technologie a postupů, které se již dnes běžně používají při stavbě pasivních domů.

Celou akcí jsme chtěli ukázat, že stavba pasivních domů nemusí být o mnoho náročnější než stavba běžných domů. Výsledkem je však až 90 % úspora nákladů na vytápění. Základní konstrukci z panelů NOVATOP se nám přitom podařilo postavit za jedno odpoledne. Díky jejich prefabrikaci je totiž velká část práce přesunuta již do výroby. Na místě stavby se tak šetří nejen čas, ale především výdaje investora,“ říká ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta.

Během prvního dne veletrhu se zároveň podařilo konstrukci částečně zaizolovat minerální vlnou a dokonce i nainstalovat velkoformátová dřevěná okna a vzduchotechniku. Právě ta je pro fungování pasivních domů zcela zásadní. Stará se totiž o neustálý přísun čerstvého vzduchu. „Díky systému rekuperace tepla navíc vzduchotechnika pomáhá šetřit výdaje za topení. Odpadní vzduch totiž na výstupu z domu předává cenné teplo nasávanému čerstvému vzduchu,“ vysvětluje Bárta. Specialitou domu a jediným nadstandardním prvkem je využití systému inteligentní elektroinstalace iNELS, který umožňuje ovládat veškerou elektroniku z jednoho místa a zároveň i měřit teplotu a optimalizovat množství CO₂ v interiéru.

Návštěvníci veletrhu mohli dále vidět práci s dřevovláknitou izolací, minerální a skelnou vlnou, s foukanou celulózou, ale také třeba montáž konstrukce střešního pláště, který je krytý trapézovým plechem. Po vyřešení vnější obálky domu přišly na řadu také venkovní žaluzie, které zabrání přehřívání interiéru v letních měsících. Spolu s obložením domku modřínovými palubkami pak začaly i práce na interiéru. Ten kromě kuchyňské linky a sprchového koutu tvoří především modulový nábytek na míru. Designéři z Bytového ateliéru navrhli šedý modulový nábytek z vysoce kvalitního umělého ratanu, díky kterému je možné jej bez problémů použít i venku. Spolu s velkými posuvnými dveřmi tak umožňuje propojit interiér se zahradou.

Již za pouhé čtyři dny se nám podařilo domek dokončit tak, aby byl nejen obyvatelný, ale především komfortní pro jeho uživatele. V průběhu stavby jsme navíc odpověděli na stovky dotazů, které se týkaly úsporných domů. Věříme, že se nám tak opět podařilo českou veřejnost posunout o další krok směrem k menší energetické závislosti, nižším výdajům za vytápění a komfortnějšímu a zdravějšímu bydlení,“ dodává Bárta.

Autorem projektové dokumentace mobilní buňky byla společnost H. L. C. spol. s.r.o ve spolupráci s Ateliérem ELAM a Architektonickou kanceláří Křivka s.r.o. Konstrukční dřevěný systém NOVATOP dodala firma AGROP NOVA a.s., okna pak společnost SLAVONA, s.r.o. Více o partnerech, kteří se do projektu zapojili, i o celé akci najdete na www.pasivnidomy.cz.

Mediálními partnery akce byly internetové servery www.dumazahrada.cz, www.ceskestavby.cz, www.enuby.cz, www.tzb-info.cz a www.ekobydleni.eu.

Zdroj: www.pasivnidomy.cz

 


 

Pozn. z mobilních domků se neplatí daň z nemovitosti a s téměř nulovou potřebou energie se jedná o ideální investici na důchod, která představuje řádově vyšší zhodnocení, než státem podporované spoření na penzi.

Napsat komentář