Připravuje se zákon o klonování

Zákon, který určí pravidla pro klonování v České republice, se teprve rodí. „Dostala jsem ho k vyjádření,“ řekla ČTK ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad Univerzity Karlovy Eva Syková.

Úterní udělení licence k terapeutickému klonování tvůrci první klonované živé bytosti – ovce Dolly – Ianu Wilmutovi, považuje Syková za správné. „Je na místě, že to dostal,“ uvedla.

Syková upozornila, že jde o přenos buněčných jader a nikoliv o reprodukční klonování. To evropská legislativa zakazuje a nepočítá s tím podle ní ani připravovaný návrh českého zákona.

„U nás se tak také klonuje, ale jenom myši či jiná zvířata. To umíme,“ uvedla Syková. Myslí si ale, že by se žádný z českých vědců neodhodlal totéž provádět na lidském vajíčku. Hlavně z etických důvodů. V Británii tato možnost je a není důvod, proč by neměla být i v ČR, dodala.

Syková připustila, některé církve jsou rozhodně proti tomu, aby se vědci „dotýkali embrya“, a to i za účelem získání přebytečných buněk, což klonování není. Předloha zákona s tím ale počítá, podotkla.

Proti novému zákonu jsou podle Sykové i někteří vědci. „Já si ale přeji, aby byl, protože ty věci mohou být zneužity,“ uvedla. K terapeutickému klonování musí být povolení, stejně jako musí být k práci se zvířaty. Musí se pečlivě zvažovat, kdo bude výzkum a za jakým účelem provádět, zdůraznila.

Syková si nemyslí, že legislativní návrh Poslanecká sněmovna schválí hladce. Doufá ale, že poslanci nakonec schválí podobný zákon, jaký už platí v Británii a ve Švédsku.

Británie legalizovala jako první v roce 2001 terapeutické klonování lidských embryí, které ale nevede k vývoji novorozence. Přesto je terčem kritiky odpůrců potratů, protože vědci přitom musí zničit embryo, aby získali kmenové buňky.

Loni dostal licenci tým z univerzity v Newcastlu, který chce vytvářet buňky tvořící inzulin a implantovat je diabetikům.

Zdroj: Václav Hrníčko kš / CTK

Napsat komentář