Rozhovor s Martinem Bursíkem v Radiožurnálu ČRo

martin-bursik-strana-zelenych

martin-bursik-strana-zelenychV pořadu Dvacet minut Radiožurnálu hovořil Marin Bursík o své kandidatuře na post předsedy Strany zelených, o fiancování strany, událostem z období koaličního vládnutí v Topolánkově vládě. Stranou nezůstala témata zhoršení ochrany ovzduší po jeho odchodu z čela MŽP a ekonomická neúnosnost dostavby Temelína v době, kdy převážná většina států sází na konkurenční obnovitelné zdroje energie.

Martin Bursík ze Strany zelených

Martin Bursík, bývalý vicepremiér a ministr životního prostředí. Po více než třech letech ohlásil, že chce být předsedou Strany zelených a že tedy vyzývá Ondřeje Lišku. Toho označuje za neviditelného a za předsedu jehož strana se málo věnuje ekologii. Současná Strana zelených dosahuje jen na úroveň obecních a krajských zastupitelů. V posledních, sněmovních volbách před dvěma lety získala jen dvě a půl procenta hlasů. Vítejte u Dvaceti minut Radiožurnálu, přeji vám dobré odpoledne. A mým dnešním hostem je bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík. Dobré odpoledne.

. . . To je principiální záležitost. Když se podíváte na tržní ceny elektřiny na spotovém trhu v Lipsku a v Praze, tak zjistíte, že za dnešních, že dnešní ceny, tržní ceny elektřiny neumožňují ekonomicky žádný Temelín postavit. To prostě nevychází. A proto také ten, kdo sní o výstavbě dalších jaderných reaktorů mluví o tom, že je potřebné poskytnout nějaké státní garance, nebo že je dokonce potřebné přesunout podporu z obnovitelných zdrojů na jádro. Tohle jsou všechno ohromné chiméry a nepřijde vám podezřelé, že všechny politické strany se shodnou na tom, že máme stavět nové jaderné bloky, že se všechny shodnou na tom, že obnovitelné zdroje energie jsou nesmysl, ačkoliv v Německu to podporuje celá společnost, ačkoliv ve Spojených státech 91 % Američanů, i Obama sází na to, že se mají rozvíjet obnovitelné zdroje energie. Já to vidím tak, že tady se právě daří tomu, tomu propojení moci, v tomhle případě energetické ČEZu a politiky, bránit tomu, aby vstupovala konkurence, aby se rozvíjely prostě decentralizované zdroje, by lidé zakládali družstva, aby si budovali vlastní zdroj energie, decentralizované, aby se odpojovali od dodavatelů, aby se stávali soběstačnými a samostatnými. Čili, tohle je téma, které patří do výbavy zelených a v tomhle, si myslím, že bychom byli absolutně jako nekompromisní a dokonce si tady troufám tvrdit, že nám vývoj dá za pravdu, že žádné reaktory v Temelíně nebudou postaveny a že ten hlavní důvod bude ekonomický i když mi jako zelení ještě máme další důvody, které se týkají samozřejmě rizika životního prostředí. I tomu dědictví, které necháváme budoucím generacím. . .

Audiozáznam a přepis rozhovoru naleznete na stránkách Českého rozhlasu
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/martin-bursik-ze-strany-zelenych–1139425

Zdroj: ČRo / Radiožurnál, ptal se:  Martin Veselovský, odpovídal: Martin Bursík

Napsat komentář