Německá solární horečka trvá navzdory krácení dotací

Solární boom v sousedním Německu pokračuje navzdory tomu, že vláda v Berlíně razantně snížila státní dotace pro výkup „zelené“ elektřiny. Němci vloni připojili do sítě téměř stejné množství solárních panelů jako v rekordním roce 2011.

Od ledna do listopadu 2012 byla podle Spolkového statistického úřadu do sítě připojena nová solární zařízení o celkovém výkonu 7300 megawatt. Nově instalovaný výkon už potřetí v řadě přesáhl cíle stanovené spolkovou vládou. Kabinet Angely Merkelové si stanovil cíl roční přírůstek na 2500 až 3500 megawatt. Ten Němci překročili více než dvojnásobně.

Pro mnoho Němců je dnes výroba energie z vlastních panelů na střeše výhodnější než její odběr ze sítě. Za kilowatthodinu Němci na trhu zaplatí 25 centů, z panelu si ji s náklady na instalaci vyrobí za 15 až 18 eurocentů, píše deník Frankfurter Allgemeine. Když se k tomu ještě přidají rekordně nízké ceny panelů způsobené levnou čínskou konkurencí, instalace solárních panelů v Německu nikdy nebyla výhodnější.

Celý článek naleznete na webu e15.cz

 

 


 

Situace je jednoduchá – tak jak se distribuční společnosti snaží přiživit větším dílem a znužívají obnovitelnou energetiku jako výmluvu ke zvyšování cen distribuce, tak roste snaha spotřebitelů oprostit se od nákladů vyplývajích z oligopolu distribuční sítě.

Lze to nazvat solární revolucí 2.0 – nastává situace, kdy jít do soláru už není příznakem techno-inovátorství, snahy svýšit svou nezávislost, emise CO2…. to všechno platí, ale pokračování solárního boomu už tlačí sama jeho existence. Čím víc odebíráte se sítě, tím více na vás dopadají vysoké ceny za distribuci a příplatek na podporu OZE.

Právě na příkladu Německa je vidět, jak každý kdo může (!)  se snaží tyto dva dopady eliminovat a to právě prostřednictvím vlastního (nebo komunálního) OZE, nejčastěji fotovoltiky, protože je oproti jiným technologiím de facto bezúdržbová.

Vlastní fve snižuje odběr ze sítě a pokud se na něj vztahují garantované výkupní ceny, tak snižuje či uplně ruší příplatek na podporu OZE – v optimálním případě přebytků energie dokonce obrací a občan dříve jen bezmocný plátce se stává občanem příjemcem. Není třeba to dále rozebírat a mimo jiné to vysvětluje proč je v ČR tak usilovně vedena kampaň proti fotovoltice. Je totiž jasné, že pokud se fotovoltaika stala masovou  záležitostí, jen těžko by se dařilo dalších 20 let vybírat přemrštěnou garantovanou fixní cenu, tak jak uzákonili nezelení poslanci ve prospěch solárních baronů.

Napsat komentář