Soud zamítl požadavky blogerů Huffigton Postu

arianna-huffington

arianna-huffingtonSoud nejnižší instance zamítl požadavek blogerů, kteří se domáhali svého podílu z prodeje webových stránek Huffington Post společnosti AOL inc. Sociální aktivista a komentátor Jonathan Tasini zastupující blogery se soudně domáhá vyplacení třetiny z kupní ceny 315 tisíc dolarů blogerům, kteří svými texty přispěli k obrovské návštěvnosti stránek a přímo tak vytvořily podstatnou hodnotu prodávaných stránek.

Soudce John Koeltl odmítl tvrzení žaloby a dalších přibližně 9000 blogerů, že si za své texty zaslouží 105 tisíc dolarů. Žaloba tvrdila, že práce neplacených poskytovatelů obsahu, kterými jsou právě blogeři, přidala Huffington Postu podstatnou část jeho hodnoty, a že prodej stránek uskutečněný loni v březnu umožnil spoluzakladatelce stráněk Arianně Huffington profitovat na úkor jejich práce.

Soudce Koeltl v rohodnutí uvedl že nikdo z blogerů nebyl nucen opakovaně poskytovat svou práci při vědomí že nebude zaplacena a s tím že odměny se jim dostalo v podobě zveřejnění jejich textů na webu. Podle soudce šli do tohoto vztahu všichni blogeři dobrovolně a při jasném vědomí, že jejich práce nebude nikdy placena, a tudíž nejsou žádné důvody dávat žalobcům podíl z kupní ceny webu.

S odvoláním na soudní precedenty byl zamítnut také bod žaloby, týkající se tvrzení, že AOL uváděla blogery v omyl ohledně návštěvnosti blogů a jejich přínosem pro vytváření zisku.

Profesor John Coffee z Columbia Law School řekl, že „Jde o elektronický ekvivalent dopisů, které čtenáři posílají do redakce. Tyto příspěvky jsou odměňovány vydáním, nikoli platbou.“

Jeff Kurzon, advokát zastupující blogery uvedl, že po přeskoumání soudního rozhodnutí sváží své možnosti. Mluvčí AOL případ nekomentoval.

Od svého založení v roce 2005 byla strategie Huffington Postu založena právě na zapojení blogerů  do vytváření čtenářsky atraktivního obsahu s cílem co nejvíce zvýšit návštěvnost. Ta v prosinci loňského roku dosáhla neuvěřitelných 36,2 milionu unikátních návštěv.

Jonathan Tasini je znám z významného soudního sporu v roce 2001, ve kterém americký Nejvyšší soud potvrdil, že vydavatelé porušují zákon když bez vědomí a souhlasu blogerů přebírají a reprodukují jejich práci.

Reakci na toto rozhodnutí bylo vzetí blogerů „na milost“ a umožnění blogování přímo na internetových stránkách vydavatelů. Nepřímo pak vedlo k definici tzv. fair use – vzniku pravidel a podmínek přiměřeného použití cizího obsahu z cílem upozornit vlastní čtenáře na hodnotný obsah jinde na webu.

Zdroj: Reuters / Infojet.cz / rn

Foto: Arianna Huffington, spoluzakladatelka Huffington Post, autor: TechCrunch, CC-BY-3.0

Napsat komentář