Kam se stížnostmi na internetové obchody?

internetovy-obchod-eshop

internetovy-obchod-eshopV poslední době se v médiích objevila celá řada kauz s tématikou, jak někdo zaplatil za zboží objednané přes internet předem a pak již neviděl ani zboží ani peníze. Nejedná se o objev Ameriky, protože problémy s e-shopy, které velmi často provozují i studenti, jsou na našem trhu dlouhodobě, ale přesto někdy zůstává nad jednáním jejich provozovatelů rozum stát.

Určitým matadorem byl v posledních měsíců Livemobil, který vylákal z důvěřivců více jak 300.000,-Kč. Případ je dnes řešen policií na severní Moravě, která již zajistila účet pana Poláka a začala s ním komunikovat. Bohužel vše ale dopadlo tak, že v rámci trestního řízení budou odškodňováni, pokud vůbec, jen ti, co podali trestní oznámení.

Od kauzy pana Poláka zaregistrovalo občanské sdružení Spotřebitel.net celou řada stížností na nejrůznější prodejce. Ne každý z těchto prodejců bude a priori podvodník, protože občas skutečně nedorozumění může napsat, ale u některých z nich je zřejmé, že s podivným chováním mají bohaté zkušenosti. K této skupině patří obchody kde je možnost nakupovat drobné zboží v malých finančních hodnotách, které ovšem celé řadě klientů není doručeno. Provozovatel možná spoléhá na to, že to drobné položky lidé nebudou řešit a jednoduše je oželí.

Problémem je takzvaná globální vesnice. Kdyby pekař před sto lety na malém městě podváděl s váhou rohlíků a byl by odhalen, zjevně by u něj nikdo nenakupoval a on by byl odepsán. Dnes si vypočítavec si založí e-shop, podvede pár desítek lidí, a pak se na webových diskuzích objeví, že je to podvodná adresa. To již ji ale bývalý majitel stáhne, otevře si prodejnu na jiné adrese a s jiným artiklem a pokračuje. Takto to půjde klidně do nekonečna, pokud ho policie nezastaví.

Seznam e-shopů na které si lidé stěžovali zveřejňuje právní oddělení Spotřebitel.net na vlastních stránkách

Zdroj: Spotřebitel.net

Napsat komentář