Svět na prahu změny – 4. revoluce

4-revoluce-energeticka-sobestacnost

4-revoluce-energeticka-sobestacnost„Zbývá nám asi třicet let na to, abychom přešli na obnovitelné zdroje energie,“ říká německý politik a vědec Hermann Scheer v dokumentu Carla-A. Fechnera. Podle protagonistů velkolepě pojatého snímku, mezi kterými jsou renomovaní odborníci, byznysmeni i ekologičtí aktivisté, čeká svět v nejbližších dekádách další revoluce. Spočívat by měla v přechodu od jaderných a uhelných elektráren k individualizovaným řešením, které poskytují obnovitelné zdroje v podobě solárních panelů či větrných a vodních zařízení. Film nás zavádí na několik kontinentů a představuje recept „energetické soběstačnosti“ jako lék také pro rozvojový svět, v němž dvě miliardy lidí nemají přístup k elektřině. Jako důležitá součást nastávající „revoluce“ z filmu vystupují nejmodernější technologie, díky kterým by se automobilový průmysl mohl brzy osvobodit od závislosti na ropě. Budoucnost solární architektury zase slibuje desetkrát zefektivnit energetické hospodaření budov. Impozantní záběry i působivá hudba podtrhují poselství filmu, které zní: úplný přechod na obnovitelné zdroje energie je možný, jen ho musíme chtít.

Film 4. revoluce, divácky nejúspěšnější německý dokumentární film roku 2010, přináší příspěvky vědců, držitelů Nobelovy ceny, politiků, aktivistů, ekonomů a podnikatelů do diskuze o budoucnosti energetiky. Na příkladech průkopnických projektů z deseti zemí světa tvůrci dokumentu ukazují, jak můžeme energii získávat, využívat a distribuovat. Od rodin v Mali a Bangladéši, přes revoluční využití alternativních energií v automobilovém průmyslu, až po kancelářskou budovu v Německu, která vyrábí více energie než sama spotřebuje.

Všichni mají jeden společný cíl: Energetickou soběstačnost – úplné nahrazení energie z fosilních a jaderných paliv “čistou“ energií z obnovitelných zdrojů. Ta bude nejen ekologická, ale i levnější a demokratičtější. Koncentrace ekonomické moci v rukou velkých energetických korporací zmizí a bude nahrazena decentralizovanou sítí. Tato změna je tak radikální, že se hovoří o počínající revoluci: po průmyslové a zemědělské revoluci a revoluci informačních technologií přichází čtvrtá – energetická revoluce.

Pro mnoho lidí jsou tito lidé vizionáři, pro někoho blázni, pro někoho jsou nebezpeční. Kromě zvýšení společenských očekávání vedlo jejich jednání ke kritice, rozporům a rostoucí konfrontaci. Mezi jejich nejsilnější protivníky patří vlivní udržovatelé energetického statutu quo, zejména bohaté energetické firmy a vládní úředníci, kteří za nimi stojí.

Podle Fatiha Birola, ředitele Mezinárodní energetické agentury v Paříži, jsou obhájci energetické revoluce naivní, „někteří lidé mají své názory, ale myslet si, že celá výroba energie může být obnovitelná, je opravdu nereálné!“ Navzdory změně klimatu pro něj zůstává páteří výroby energie uhlí.

Deset protagonistů 4. revoluce již ve své vizi žije. Až jedna třetina energie, kterou vyrobíme, se používá k dopravě! 36letý vynálezce platebního systému PayPal a multimilionář Elon Musk pracuje v Kalifornii na prvním sériově vyráběném sportovním elektromobilu, který je součástí jeho konceptu mobility pro budoucnost a už se stal kultovní ikonou mezi hollywoodskými hvězdami.

Mladý německý podnikatel, Matthias Willenbacher v jednom takovém elektrickém sporťáku jezdí. Vybudoval firemní komplex pro 600 zaměstnanců, který za rok spotřebuje tolik energie, jako konvenční stavba za měsíc. Jedná se o světový rekord. Tvrdí, že se dá snadno ušetřit až 40 procent energie díky solární architektuře a rekonstrukci stávajících budov.

 

 

Pro Hermanna Scheera by šlo o splnění snu: „Pokud by došlo ke zhroucení současného řetězce zásobování energií … zásobování energií by se demokratizovalo … místo několika majitelů by jich najednou bylo miliony.“ Krom toho může každý ušetřit 1000 euro ročně použitím několika jednoduchých kroků v soukromém životě i v domácnosti.

Odborník na energetickou účinnost, Maximilian Gege, na tomto aspektu aktivně pracuje po celé Evropě. Jeho životním cílem je inteligentní využití energie. To znamená, že „… jen v Německu můžeme vrátit lidem až 40 miliard eur ročně.“

Podle Nikaragujské pop ikony Bianky Jaggerové je nejekonomičtějším a nejudržitelnějším způsobem snižování emisí CO2 ochrana deštného pralesa. Aktivně se účastní sociálního projektu ve městě Manaus, v jehož rámci obyvatelé brazilského pralesa přestávají s odlesňováním deštných pralesů. „Potřebujeme globální řešení!“

Izolovaní idealisté? Film postupně odhaluje, jak jsou jeho protagonisté spojeni globální sítí. Ukazuje setkávání, přátelství a vzájemnou strategickou spolupráci. Z něčeho, co zpočátku vypadá jako individuálně nepřekonatelný sisyfovský úkol, se vyklube rostoucí mezinárodní hnutí. Vznikají nové, neobvyklé aliance, objevují se noví hráči – v situaci, kdy mnozí stále rozdělují svět na pokrokový sever a zaostalý jih.

Fakta Birolova protiargumentu ukazují jinou realitu: napětí mezi silou a proveditelností. V následujících letech se má v Číně postavit 900 uhelných elektráren, jadernou technologii považuje za bezpečnou a životaschopnou a finanční výhody fosilních a jaderných paliv za v dlouhodobém horizontu rozhodující. Čtvrtá revoluce dosud nebyla přijata, ačkoliv shrnutí Prebena Maegaarda je jasné: „Svět můžeme opustit v lepším stavu, že jsme jej převzali.“

Hermann Scheer
Politik (Německo)
Hermann Scheer byl politik, novinář a iniciátor. Jako člen německého Spolkového sněmu, předseda Světové rady pro obnovitelné energie a nositel Alternativní Nobelovy ceny léta horoval pro obnovitelné energie jako klíč ke spojení technologického pokroku s morálkou a ekologie s ekonomikou. V roce 2000 se účastnil tvorby zákona o obnovitelných energiích (EEG). Díky jeho odhodlání se Německo stalo světovým lídrem ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Zákon o výkupních cenách energie z obnovitelných zdrojů přijalo už 47 států. „Jsem přesvědčen, že každý, kdo pochopil, že možnost přechodu na 100% energie z obnovitelných zdrojů existuje a proč je okamžitě nutná, to už nikdy nedostane z hlavy.“ V říjnu 2010, nedlouho po premiéře filmu 4. revoluce, Hermann Scheer zemřel.

režie: Carl A. Fechner, Německo, 2010, premiéra 11. 10. 2012

http://www.aerofilms.cz/filmy/205-4-revoluce/
http://www.4-revolution.de/

 


Der Dokumentarfilm Die 4. Revolution Energy Autonomy von Carl-A. Fechner steht für eine mitreißende Vision: Eine Welt-Gemeinschaft, deren Energievorsorgung zu 100 Prozent aus erneuerbaren Quellen gespeist ist für jeden erreichbar, bezahlbar und sauber. Technologien und Potenziale sind weltweit vorhanden. Wir müssen es nur tun! Mehr unter www.energyautonomy.org und www.4-revolution.de

 

Napsat komentář