Vyhoďte televizi dřív, než vás začne šmírovat

samsung-smart-tv-orwell-1984-spy

samsung-smart-tv-orwell-1984-spyNejnovější generace HD televizorů značky Samsung umožní nenechavcům vidět a slyšet co se před televizory odehrává. Kromě toho mohou sbírat také extrémně citlivé údaje svých uživatelů. Nové modely, které spíše než TV připomínají moderní počítač, obsahují HD kameru, mikrofon a software na rozpoznávání obličeje i hlasu. Vševědoucí TV, jak ji známe z románu 1984, se tak pomalu stává skutečností.

Prostřednictvím těchto funkcí může libovolný slídil – samotný výrobce, poskytovatel TV služeb, případně další – získat celkem konkrétní profil každého jedince, který „šmírovací“ televizi používá. Gary Merson, provozovatel internetového portálu HD guru, řekl pro deník Mailonline.co.uk.

Merson poukázal na to, že v podstatě neexistuje způsob jak kameru, mikrofon a související software trvale vypnout, takže si uživatelé nemohou být na 100 procent jistí, že Samsung nesbírá jejich osobní a citlivé údaje a nepředává je pak dál třetím stranám.

Tyto televize nemají totiž na rozdíl od ostatních kameru a mikrofon jako doplňkové příslušenství, které je možné odpojit jedním USB kabelem.

Televizní technologie Smart TV umožňuje hlasové ovládání a rozpoznání osob v domácnosti, které televizi sledují. Firma Samsung upřesnila pouze to, že pomocí integrovaného software lze deaktivovat hlasové ovládání. K otázkám ochrany soukromí a možnému zneužití technických možností televize se firma nevyjádřila.

Zdroj:

 

Napsat komentář