3 pokojové rostliny, podle NASA skvělé čističky vzduchu

16.1.2017 V našem okolí se vyskytuje mnoho nebezpečných látek. Jenou z nich je kašel a bolest v krku způsobující amoniak, který rovněž dráždí oči. Jeho obsah dokáží eliminovat určité druhy pokojových rostlin. Výsledek výzkumu NASA s názvem Clean Air (Čistý vzduch) již v roce 1989 prokázal, že některé rostliny jsou opravdu účinnými „čističkami“ vzduchu.

Do skupiny rostlin eliminujících obsah amoniaku lze zařadit populární toulitku (Anthurium andreanum), neboli antůrii. Jde o okrasnou rostlinu s především voskovitými listeny v podobě srdčitých toulců šarlatové barvy.

 

 

 

 

 

 

 

Další rostlinou, která vám pomůže s eliminací amoniaku, je zástupce palem Rhapis excelsa. Palma se štíhlým kmínkem dorůstá do 4 metrů, má okrasné dlanitě vějířovité, rozdělené listy, které se využívají i ve floristice. Rostlina je to velice nenáročná, má minimální nároky na teplotu a vzdušnou vlhkost.

 

 

 

 

 

 

 

Dokonalými „čističkami“ vzduchu jsou chryzantémy, konkrétně druh Chrysanthemum morifolium. Chryzantémy ze vzduchu čistí nejenom amoniak, ale i trichlorethylen, formaldehyd, benzen a xylen.

 

Odkaz na původní článek na Ekolistu: http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tri-pokojove-rostliny-ktere-podle-nasa-skvele-funguji-jako-cisticky-vzduchu

A study of interior landscape plants for indoor air pollution abatement https://archive.org/download/nasa_techdoc_19930072988/19930072988.pdf