Aptera integruje asistenční systém openpilot™

Carlsbad, Kalifornie, 24. března 2023 – Společnost Aptera s potěšením oznamuje, že do svých solárních elektromobilů integruje openpilot™, asistenční systém řidiče, který se v žebříčku Consumer Reports umístil na prvním místě. Díky tomuto kroku si budou moci řidiči vozů Aptera užívat jízdy na cestách s pokročilými funkcemi systému openpilot™, včetně adaptivního tempomatu, systému pro udržování v jízdním pruhu a varování před čelní srážkou. Systém sledování řidiče zajistí, aby řidiči při používání systému zůstali pozorní.

Tímto oznámením se Aptera zajímavým způsobem připojuje ke komunitě open-source. Jako součást této komunity budou inženýři společnosti Aptera vytvářet a udržovat kód specifický pro dané vozidlo, který bude propojen se zbytkem kódové základny openpilot™ spolu s vývojáři z celého světa. Tato spolupráce zlepší systém autonomního řízení pro všechny a společnost Aptera je hrdá na to, že může být její součástí. Kód, který tvoří openpilot™, si můžete prohlédnout na GitHubu.


Openpilot™, vytvořený společností comma.ai, není spojen se společností Aptera. Společnost Comma vytvořila flotilu tisíců řidičů, kteří autonomně ujeli více než 50 milionů kilometrů. Kromě společnosti Tesla je to jediný dostupný spotřebitelský systém, který zastavuje na červenou a na znamení STOP při spotřebě 1/10 energie. Řidiči Aptery vybavení systémem openpilot™ nebudou mít prakticky žádnou ztrátu efektivity, což je významná výhoda v souladu s posláním společnosti Aptera vytvořit nejefektivnější vozidlo na světě.

Chris McCammon, který vede integraci openpilot™ ve společnosti Aptera, je členem komunity openpilot™ od roku 2017. „Od té doby software nesmírně vyspěl a nyní podporuje více než 200 modelů vozidel se snadno instalovatelnou sadou. Přestože openpilot™ výrazně překonal téměř všechny asistenční systémy řidiče na současném trhu, velcí automobiloví hráči jej nepřijali. Nadále vyhazují stovky milionů dolarů do vývoje vlastních podřadných systémů, zatímco openpilot™ je software s otevřeným zdrojovým kódem, který si může kdokoli zdarma implementovat.“

Systém openpilot™ využívá nejmodernější strojové učení, aby se naučil, jak lidé řídí. Jedná se o systém typu end-to-end, což znamená, že do modelu řidiče jsou odesílána data z kamery a do vozidla je odesílána trasa jízdy. Díky tomu se systém dokáže přizpůsobit mnoha nuancím na silnici, na které lidé reagují každý den, jako je například uhýbání před návěsy kamionů na dálnici nebo udržování správné polohy na silnicích bez čar v jízdních pruzích. Jak se bude systém zdokonalovat, budou vozidla Aptera schopna sjíždět z dálnice a navrhovat změnu jízdního pruhu tak, aby sledovala trasu navigace.

„Systém openpilot™ používám ve svém stávajícím vozidle již více než 6 měsíců a jsem z něj unešen,“ říká Steve Fambro, spoluředitel společnosti Aptera Motors. „Zcela změnil způsob, jakým řídím, a nedovedu si představit efektivnější způsob, jak se řidiči společnosti Aptera mohou stát součástí autonomní budoucnosti.“

Společnost Aptera v současné době pracuje na podrobnostech integrace systému openpilot™ do svých vozidel. Před zahájením výroby jejích vozidel Launch Edition je plánováno dokončení několika ověřovacích kroků. Cílem společnosti Aptera je dodat vozidlo s podporou openpilot™ a po dodání dodat kompatibilní hardware, který zákazník nainstaluje za méně než 30 minut.

O společnosti Aptera

Společnost Aptera Motors® dodává technologicky nejvyspělejší solární elektromobily (sEV) na světě, což je možné díky průlomovým poznatkům v oblasti účinnosti baterií, aerodynamiky, materiálové vědy a výroby. Aptera je první z řady ekologických vozidel, která budou nabízena pro spotřebitelské i komerční využití. Má nejdelší dojezd ze všech sériově vyráběných vozidel – až 1 000 km na jedno nabití a schopnost ujet až 40 km denně na bezplatnou energii z integrovaných solárních panelů. Díky pouhým šesti klíčovým komponentům karoserie umožňuje Aptera svým jedinečným tvarem proklouznout vzduchem s mnohem menší spotřebou energie než ostatní dnešní elektrická a hybridní vozidla.

Zdroj: https://aptera.us/news/, tisková zpráva společnosti
openpilot: https://en.wikipedia.org/wiki/Openpilot