Bill Gates: Můj vzkaz světu na konferenci COP26

Bill Gates, 02.11.2021 Zdravím vás ze skotského Glasgow. Jsem zde na klimatické konferenci COP26 a zatím to bylo pár dní jako ve víru dění. Jak jsem napsal v deníku Financial Times, jednou z mých hlavních priorit zde na konferenci COP je zajistit, aby svět upřednostňoval rozšiřování inovací v oblasti čistých technologií. Pokud se chceme vyhnout nejhorším důsledkům klimatické katastrofy, nestačí vynalézt bezuhlíkové alternativy – musíme zajistit, aby byly cenově dostupné a přístupné lidem na celém světě, aby je mohli používat.

Tento týden také trávím hodně času diskusemi o adaptaci na změnu klimatu. Je velmi nespravedlivé, že nejchudší lidé na světě, kteří ke změně klimatu přispívají nejméně, budou jejími dopady trpět nejvíce. Bohaté země a země se středními příjmy způsobují naprostou většinu klimatických změn a my musíme být těmi, kdo se zvedne a bude více investovat do adaptace.

Dnes jsem měl možnost promluvit k delegátům COP26 na summitu světových lídrů. Jednání se týkalo urychlení inovací a zavádění čisté energie a bylo mi ctí sdílet pódium s vedoucími představiteli z vládního, soukromého a filantropického sektoru. Celý text mých poznámek si můžete přečíst níže.

Je mi ctí sdílet toto pódium s premiérem Johnsonem, prezidentem Bidenem a dalšími významnými představiteli.

Před šesti lety jsem se v Paříži připojil k mnoha z vás a oznámil historické závazky k vývoji technologií, které potřebujeme k zastavení změny klimatu. Dnes mohu s potěšením oznámit, že toto úsilí pokračuje úspěšně.

Založil jsem Breakthrough Energy Ventures, abych doplnil závazek 22 zemí zvýšit výzkum a vývoj prostřednictvím Mission Innovation. BEV dosud získala více než 2 miliardy dolarů a investovala do více než 80 společností z 11 zemí na čtyřech kontinentech.

Tento pokrok je neuvěřitelně vzrušující. Dodal mi důvěru k rozšíření práce, kterou Breakthrough Energy dělá, zejména v oblasti zavádění technologií.

Pokud chceme rozšířit inovace, které nás dovedou k nule, musíme snížit rozdíl v nákladech mezi věcmi, které emitují, a věcmi, které neemitují – tento rozdíl nazývám zelenou prémií. Náklady na přechod musí být dostatečně nízké, aby si ho mohl dovolit celý svět.

Společnost Breakthrough Energy nedávno oznámila vytvoření projektu Catalyst, který má pomoci tento cíl uskutečnit.

Catalyst je první projekt svého druhu, jehož cílem je vybudovat velké projekty, které potřebujeme ke snížení zelené prémie a rozšíření trhu s kritickými technologiemi v oblasti klimatu.

Společně s úžasnými partnery, kteří jsou zde uvedeni, bude Catalyst dělat čtyři věci.

  1. Využijeme technickou odbornost k rozšíření potřebných inovací.
  2. Propojíme vládní zdroje s odbornými znalostmi podniků
  3. Budeme organizovat filantropické granty a kapitál s nízkým očekáváním návratnosti, aby se staly poslední mílí financování.
  4. Vytvoříme jistoty pro investory tím, že zaručíme, že projekty budou mít zákazníky.

Naši partneři ze soukromého sektoru přislíbili více než 1,5 miliardy dolarů, které podle našich očekávání přinesou více než desetinásobek celkového veřejného a soukromého financování. To podpoří projekty ve čtyřech oblastech.

A to jsme teprve na začátku. Očekáváme, že se stejným multiplikátorem získáme 3 miliardy dolarů soukromého kapitálu.

Ale i když svět dosáhne svého cíle čisté nulové spotřeby do roku 2050, naše práce nebude dokončena. Oteplování planety se lidí dotýká již nyní. Tyto dopady se budou jen zhoršovat, zejména pro nejchudší obyvatele světa.

Pokud nepomůžeme zranitelným zemědělcům přizpůsobit se změně klimatu, prohrajeme celosvětový boj s chudobou – proto je Gatesova nadace hrdá na to, že je partnerem projektu Zemědělská inovační mise pro klima.

Tuto novou koalici založily Spojené státy a Spojené arabské emiráty a nyní má více než 30 členských zemí.

V rámci naší spolupráce s AIM4C dnes oznamuji, že nadace v příštích třech letech poskytne dalších 315 milionů dolarů úžasné organizaci CGIAR.

CGIAR podporuje zemědělský výzkum zaměřený na ochranu klimatu, který pomáhá drobným zemědělcům v rozvojových zemích.

Všichni, kdo jsme tu dnes přítomni, máme zodpovědnost a příležitost přispět k řešením, která náš svět potřebuje.

Společně musíme vybudovat zelenou průmyslovou revoluci – takovou, která zastaví změnu klimatu, ochrání zranitelné komunity a přivede svět na cestu pokroku.

Děkuji vám.

https://www.gatesnotes.com/Energy/My-message-to-the-world-at-COP26