Dvě nové knihy, které se věnují požárům a způsobům, jak se s nimi vypořádat

Recenze knihy „Fire Weather: A True Story from a Hotter World“ a „This Is Wildfire: Jak chránit sebe, svůj domov a komunitu v době veder“.

Požáry, které nyní každoročně řádí v divoké přírodě napříč Severní Amerikou – a často i v osadách, které je opepřují a přiléhají k nim -, nejsou jen rozsáhlejší a ničivější než cokoli, co bylo k vidění v moderní době. Zahrávají si s kalendářem, protože vedra a sucha se tlačí do období, která byla kdysi spolehlivě chladnější a klidnější. A zasahují do naší psychiky a přidávají nové vrstvy stresu k hrozbě, která udržuje miliony duší žijících v zemi požárů v napětí.

V záplavě knih o požárech z poslední doby (viz přehled Michaela Svobody z 26. července) se objevily dva výrazně odlišné tituly, oba velmi čtivé a laicky přístupné, které tvoří dvojici, jež se vzájemně přesvědčivě doplňuje.

Pokud tyto knihy nejsou zrovna plážovým čtením, budou ideální na palubu lesního útočiště. A doufejme, že toto útočiště bude obklopeno prstencem obranného prostoru vyčištěného od stromů – jedním z klíčových způsobů ochrany staveb před požáry ve stále hustěji osídleném rozhraní divoké krajiny a měst, kde byla v letech 1990-2010 (a pravděpodobně i později) postavena téměř polovina všech nových domů v USA.

Přiblížení nedávné historie požárů

Nejprve si přečtěte knihu Fire Weather: A True Story from a Hotter World (Alfred A. Knopf, vyšlo 6. června). Je to výmluvný, obsáhlý a důkladně odkazovaný pohled na katastrofální požár, který začátkem května 2016 zachvátil velkou část kanadského města Fort McMurray a stal se nejdražší katastrofou v historii země. Kniha „Ohnivé počasí“ nemůže být aktuálnější, přichází v létě, kdy se Kanada potýká s nejhorší požární sezónou v novodobých záznamech a kdy se již poněkolikáté opakují oblaka hustého dýmu.

V nejlepší tradici literatury faktu vykresluje kanadský spisovatel John Vaillant své prostředí a postavy úsporně a přitom barvitě, takže krkolomný příchod požáru ve Fort McMurray je o to děsivější.

Fort McMurray je klasické město s jedním průmyslovým odvětvím, vytesané z boreálního lesa 270 mil severně od Edmontonu v Albertě, v podstatě na slepé cestě. Hlavním smyslem existence města byla vždy ropa – konkrétně největší jediné ložisko ropy na světě, druh zvaný bitumen, který se mísí s hlínou, vodou a pískem. K těžbě bitumenu je zapotřebí obrovské množství energie, což z něj činí mimořádně neefektivní a ke klimatu nešetrné palivo.

Tato ložiska bitumenu se vyplatilo masivně rozvíjet až po prudkém nárůstu světových cen ropy v 70. letech 20. století. Od té doby se ekonomika města rychle rozvíjela a počet obyvatel „Fort McMoney“ se zvýšil z přibližně 7 000 v roce 1970 na 61 000 v roce 2011. Město nabízelo fenomenální platy dělníků výměnou za vyčerpávající pracovní dobu a kulturu, která se o lidi stará jako ďábel.

Dobré časy trvaly až do 3. května 2016. Několik dní se kousek za městem rozrůstaly požáry, které podnítilo bizarní jarní horko a sucho. Teploty 3. května vystřelily na 91 stupňů Fahrenheita, foukal silný vítr a relativní vlhkost vzduchu dosahovala 12 %. Přesto ještě v poledne úředníci vyzývali k bdělému vyčkávání a přípravě a nebyla vyhlášena žádná povinná evakuace.

O několik hodin později, když plameny zasáhly západní okraj Fort McMurray, se celé město snažilo opustit město v rámci největší mírové evakuace v kanadské historii. Shořelo asi 2 400 budov; kupodivu došlo pouze ke dvěma úmrtím. Trvalo dva měsíce, než se podařilo dostat požár pod kontrolu, a více než další rok, než zmizely jeho doutnající zbytky.

Mezi těmi, které Vaillant popisuje doslova v zápalu boje, je i Wayne McGrath, svářeč z Labradoru, který popíjí vodku, zatímco závodí, aby ochránil svého milovaného Harleye a nářadí v hodnotě 100 000 dolarů ve své garáži. Jak sám McGrath říká: „Šíleně pobíhám hodinu. Šíleně. Jako čistý adrenalin.“ McGrathova vnitřní cesta po požáru je neméně děsivá.

Vaillant popisuje nejen historický požár v ponurých detailech, ale také jeho dlouhodobé následky, včetně 20 000 chladniček a mrazáků, které byly prohlášeny za biologické nebezpečí, a ohněm spálených párů praček a sušiček, které „zírají zpět jako prázdné oči v lebce bez střechy“.

Jednou z autorových superschopností je jeho umění vykreslit oheň jako živou bytost. Když popisuje zuřivý požár Chisholm v Albertě v roce 2001, píše: „Teplý jihovýchodní vítr pak zvedl ten plamen z lesního lůžka a jako štědrý hostitel s rukou na zádech pobídl ten mladý oheň, aby s nekonečnou chutí poobědval nejhojnější a nejvýbušnější uhlíkový bufet na Zemi.“

Ačkoli se kniha „Fire Weather“ soustředí na požár z roku 2016, ukazuje silné souvislosti mezi širšími požáry způsobenými klimatickými změnami a miliardami mini-požárů, které udržují světovou ekonomiku spalující fosilní paliva v elektrárnách, autech a pecích.

„Jedna věc je jistá: nikdy nebyla lepší doba na to být ohněm,“ píše Vaillant a navrhuje, abychom náš druh překřtili na Homo flagrans, doslova „hořící člověk“. A neztrácí se ani příšerná ironie toho, že Fort McMurray padlo za oběť lesnímu požáru: „Spalovací energie přitahovala lidi do Fort McMurray v průběhu století v neustále rostoucím počtu a spalovací energie je během jediného odpoledne opět hromadně vyhnala.“

Od tohoto strašidelného výjevu se Vaillant vrací zpět, aby prozkoumal, jak vědci mimo svět fosilních paliv i uvnitř něj ve 20. století pochopili hrozbu změny klimatu. V sedmdesátých a počátkem osmdesátých let minulého století, píše Vaillant, nastala doba, kdy „ropný a plynárenský průmysl odvážně a inteligentně zkoumal sám sebe“.

Exxon to zkrátka věděl, stejně jako další společnosti. Pak se odvětví obrátilo na pětníku. V roce 1984 Americký ropný institut rozpustil svou pracovní skupinu pro klima a energetiku, skupinu vědců, kterou svolal v roce 1979, aby sledovala výzkum klimatických změn. V 90. letech 20. století se rozjel desetiletí trvající průmysl utajování, popírání a odmítání změn klimatu, který v některých kruzích pokračuje dodnes.

Přesto i zde dochází ke změnám. Jak analyzoval Institut pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu a jak poznamenala společnost Vaillant, sektor ropy a plynu představoval v roce 1980 přibližně 28 % hodnoty indexu S&P 500, ale v roce 2019 už méně než 5 %.

Na posledních stránkách knihy „Ohnivé počasí“ a v celé knize Vaillant srovnává přirozenou roli a historii požárů s děsivými dopady, které způsobují požáry podporované změnou klimatu. S odkazem na majestátní sekvojové háje v Kalifornii a 200 let starou knihovnu v Kapském Městě v Jihoafrické republice, které v posledních letech zpustošil požár, Vaillant uzavírá: „Lidský a přírodní svět, naše kolektivní útočiště a palác paměti, vstoupil do nové nejistoty.“

Přizpůsobení se „ohnivé budoucnosti

This Is Wildfire: How to Protect Yourself, Your Home, and Your Community in the Age of Heat” (Lesní požár: Jak chránit sebe, svůj domov a komunitu v éře horka, Bloomsbury, vyjde 29. srpna) poskytuje plán, jak postupovat dál.

Novinář Nick Mott z Montany a profesor obchodu Justin Angle přinášejí dlouholeté zkušenosti s pokrýváním tohoto tématu ve svém podcastu Fireline s Victorem Yvellezem a kniha This is Wildfire se nese v neformálním, poutavém tónu zvukové produkce.

„Ohnivá budoucnost je zaručena,“ píší Mott a Angle. „Záleží však na nás, do jaké míry poškodí lidi a komunity.“ Jejich hlavní poselství: Oheň může být naším přítelem, pokud se ho naučíme respektovat a využívat – a časem se nám možná podaří úspěšně bojovat proti stále se zhoršujícímu „zlému“ ohni větším množstvím „dobrého“ ohně.

Stejně jako dobrý podcast nám „This Is Wildfire“ nabízí rychlé miniprofily postav, od vědců zabývajících se požáry přes hasiče až po domorodé odborníky na požáry, jejichž společné příběhy pomáhají toto téma polidštit. Jeden z hasičů například říká, že je často větší riziko jet k požáru a zpět než kopat požární linie.

Ručně kreslené ilustrace ještě více umocňují přístupný dojem z knihy, stejně jako postranní lišty s definicemi klíčových pojmů a konceptů, jako je „wildland-urban interface“ a „moral hazard„.

Přestože je kniha zaměřena na budoucnost, věnuje se i relevantním historickým detailům. Například v 50. a 60. letech 19. století bylo 7 % veškeré rozlohy USA přiděleno železnicím, což vedlo ke vzniku šachovnicové sítě pozemků o rozloze čtverečních mil, která může ztěžovat moderní hašení požárů.

Mott a Angle však čtenáře přivádějí ještě dál – aby se dozvěděli více o možné cestě vpřed: předepsaném vypalování neboli kulturním vypalování, praxi, kterou po tisíciletí pěstují domorodí obyvatelé Severní Ameriky, aby udrželi zdravou krajinu závislou na ohni. Potlačení domorodých kultur s evropským osídlením přineslo domněnku, zakořeněnou po většinu 20. století, že všechny ohně v divočině jsou špatné (vzpomeňte si na Smokey Bear).

Dnes se stále více prosazuje snaha zvýšit povědomí veřejnosti o tom, jak může předepsané vypalování výrazně snížit riziko vzniku požárů, které se vymknou kontrole. Jak řekl jeden hasič Mottovi a Angleovi: „Věřím v řízení požárů… já s požáry nebojuju.“

Ti, kteří hledají praktické tipy, jak snížit riziko požárů v přírodě pro své domovy a obce, zde najdou také mnoho užitečného. Zvláště užitečný je kontrolní seznam, který obsahuje soubor úkolů v oblasti požární bezpečnosti v kategoriích od „nízko visících úkolů“ (např. přihlášení se k místním evakuačním výstrahám) přes „po práci“ (sestavte si tašku s klíčovými potřebami pro evakuaci) až po „ve volném dni“ (vyčistěte si okapy) a „velké projekty“ (instalujte požárně odolné součásti domu, jako je nová střecha nebo obložení).

Další část nabízí tipy, jak se sousedé mohou vzájemně motivovat a pomáhat si, aby se stali odolnějšími vůči požárům, ať už jde o účast na praktických seminářích, nebo jen o vzájemnou pomoc při přípravě svých domovů a udržování ostražitosti vůči rychle se měnícím podmínkám. Podle Mottové a Anglea „je akt požární ochrany komunit nutně zdola nahoru. Stejně jako je každý les jiný, je jiná i každá komunita. Univerzální přístupy odcizují téměř každého a jsou neúčinné.“

Ačkoli je kniha „This Is Wildfire“ praktická, je také velmi osobní. Autoři projevují soucit s lidmi, kteří se potýkají s bolestí a ztrátou způsobenou požárem, včetně těch, kteří trpí „solastalgií“, ztrátou smyslu pro životní prostředí. Jak poznamenávají, „je pro nás snadné zapomenout na jednu z nejdůležitějších skutečností světa přírody – že ekosystémy nejsou nikdy statické“.

V době stále nebezpečnějších a rtuťovitějších požárů Mott a Angle nikdy nezastírají realitu klimatických změn. Místo toho se soustředí na to, jak se jí přizpůsobit.

„Udržitelná budoucnost s ohněm vyžaduje, abychom změnili náš vztah k ohni, a to vyžaduje, abychom změnili i způsoby, jakými se vyrovnáváme s jeho dopady a jak o nich přemýšlíme,“ píší. „Oheň není vždy špatný. Není to nepřítel, se kterým musíme bojovat a kterého musíme vymýtit. Je součástí naší planety.“

Autor: Bob Henson
Bob Henson je meteorolog a novinář z Boulderu v Coloradu. Píše o počasí a klimatu pro National Center for Atmospheric Research, Weather Underground a mnoho nezávislých zdrojů. Bob je autorem knihy „The Thinking Person’s Guide to Climate Change“ (Průvodce myslícího člověka změnou klimatu) a jejího předchůdce „The Rough Guide to Climate Change“ (Drsný průvodce změnou klimatu) a knihy „Weather on the Air: A History of Broadcast Meteorology“ a spoluautorem úvodní učebnice „Meteorologie dnes“. Pět let, až do léta 2020, se podílel na tvorbě zpravodajského webu Category 6 pro Weather Underground.

V roce 2018 Bob zahájil tříleté volební období v Radě AMS, řídícím orgánu Americké meteorologické společnosti. Mezi jeho zájmy patří fotografování, cyklistika, městský design, obnovitelné zdroje energie a populární kultura. Pochází z Oklahoma City, získal bakalářský titul v oboru meteorologie a psychologie na Rice University a magisterský titul v oboru žurnalistika se zaměřením na meteorologii na University of Oklahoma. https://yaleclimateconnections.org/author/bhenson/