EU se hodlá stát světovým lídrem v supercomputingu

curie-high-performance-computing-eu-prace

curie-high-performance-computing-eu-pracePočínaje 1.březnem 2012 mohou evropští vědci využívat plnou výpočetní kapacitu nového francouzského superpočítače CURIE se špičkovým výkonem 2 petaflop/s. Podle plánu stanoveného Evropsou komisí 15. února letošního roku zdvojnásobí EU investice do superpočítačů na 1,2 miliardy euro. Polovina z vyčleněných investic bude určena na vývoj, vzdělávání a vznik nových špičkových center, které vytvoří tisíce pracovních míst.

Superpočítač CURIE je založen na hybridní modulární architektuře BullX, využívající vícejádrové procesory Intel, které tvoří masivní paralelní síť. Jednotlivé uzly sítě jsou tvořeny moduly složenými z dvouprocesorových desek s 8 jádrovými procesory Intel Nehalem-EX X7560 @ 2.26 GHz a Intel Xeon Next Generation.

Kromě hybridních uzlů, které obsahují navíc grafické procesory, je architektura superpočítače tvořena více než 11 tisici 8 jádrovými procesory, tj. celkem přes 92 000 procesorových jader (cpu core), které dokáží poskytnout přes 210 milionů hodin čístého výpočetního času (compute core hours), a dále více než 360 terabajty hlavní paměti a diskovým polem s kapacitou 15 petabajdů.

 

curie-eu-france-supercomputer-scheme

 

K dosažení podobného výkonu by bylo potřeba přes 100 tisíc průměrných notebooků, ale i tak by jejich výkon byl celkově mnohem slabší. Pro srovnání nový počítač Českého hydrometeorogického úřadu NEC SX-9 má spičkový výkon 1,6 teraflops, 1 terabyte operační paměti, dva podpůrné servery NEC Express 5800R140a-4 4-socket Enterprise Server a diskové pole NEC gStorageFS s kapacitou přesahující 100 terabytů.

Programové vybavení superpočítače CURIE je dodáváno jednak s hw moduly BullX (Bull/CEA : Shine, ClusterShell, Ganesha, Robinhood) a převážně je tvořeno  open source komunitou na bázi Linuxu, LUSTRE, SLURM a dalších.

Vedle řešení klimatických modelů se superpočítače uplatní ve všech odvětvích evropského průmyslu, které jsou závislé na přesnosti a rychlosti výpočtů a na rychlému přístupu k výsledkům provedených simulací. Odhaduje se, že jejich použití umožní zkrátit vývoj nových typů automobilů z pěti na dva roky a ušetří automobilovému průmyslu zhruba 40 miliard eur.

V medicíně se již nyní superpočítače využívají k rychlé analýze trojrozměrných obrazů mozku a umožňují mnohem časnější diagnostiku. K dalším řešeným úkolům patří modelování seismického rizika, simulace biologických systémů, zpracování astronomických dat a vývoj výkonných laserových systémů.

Zdroje: http://www.prace-ri.eu , http://www-hpc.cea.fr/index-en.htm

Napsat komentář