Hackeři začali šířit software poškozující Windows

Odborníci na počítačovou bezpečnost zjistili, že se hackeři snaží distribuovat software, který má umožnit průnik do počítače oběti. Jde přitom o relativně novou chybu, která byla popsána teprve před týdnem a na kterou už v USA upozornilo ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

Nová softwarová chyba je podobná té, která umožnila šíření viru Blaster. Jím byly před měsícem napadeny stovky tisíc počítačů po celém světě. Objev nové chyby zřejmě povede k tomu, že uživatelé operačního systému Windows už nebudou tolik otálet se stažením záplat ze stránky Microsoftu.

Američtí úředníci varovali, že pokud budou hackeři úspěšní, mohl by být ohrožen internet. Na šíření záškodnického softwaru upozornila americká společnost iDefense, podle které útok hackerůpřišel z jedné internetové stránky v Číně, napsala dnes agentura AP.

Zástupci organizace iDefense uvedli, že v horizontu několika dnů lze očekávat masový útok, který by byl podobný tomu, jenž se objevil v době šíření viru Blaster. „Je to dost pravděpodobné, v příštích hodinách či dnech uvidíme nové varianty (viru Blaster),“ potvrdil analytik iDefense Ken Dunham.

Microsoft uvedl, že v současné době se zabývá studiem nové chyby. Minulý měsíc se totiž vir Blaster začal šířit pouze pár hodin poté, co hackeři našli v operačním systému Windows chybu a začali jí zneužívat. Tehdy byly napadeny také počítače některých důležitých institucí v USA a několika firem ve světě.

Nová chyba byla objevena minulou středu a je téměř shodná s chybou, které pak využil vir Blaster. Uživatelé, kteří si teprve v červenci nainstalovali nový ochranný software z webové stránky Microsoftu, si teď musejí opatřit novější verzi. Microsoft už ale zjistil, že lidé si už začali ochranný software stahovat rychleji než minule.

Zdroj: spr bm

Napsat komentář