Kraj odmítl petici ke spalovně u Mostu, navíc nemá plán B

Tisková zpráva: Krajští zastupitelé odmítli na svém pondělním jednání požadavek signatářů petice Ne spalovně odpadů v Komořanech u Mostu! na zrušení finanční podpory soukromým projektům spaloven z veřejných zdrojů. Dle aktuálních informací však tyto zdroje stejně nebudou po následujících několik let dostupné, čímž však pravděpodobně padá jediné řešení, které měl kraj v plánu odpadového hospodářství (POH) připravené.

„Odpadový plán spoléhal na to, že tu soukromý investor postaví velkou nadregionální spalovnu v Komořanech u Mostu, která spotřebuje veškerý odpad, který neumíme využít jinak a dosud jej skládkujeme. Jenže EU nám na spalovny peníze nepošle a jiné zdroje připravené nejsou,“ říká krajský předseda zelených Jiří Škoda a pokračuje: „Že je chyba spoléhat se na jeden mamutí projekt říkáme už rok. Problém je, že pro nastalou situaci nemá kraj připravený žádný plán B.“

Krajští zastupitelé na svém jednání na základě diskuse se zástupci petičního výboru zaúkolovali předsedu výboru pro životního prostředí, aby se POH zabýval právě v souvislosti s proklamovanou podporou výstavby spaloven. K věci by se měli zastupitelé vrátit koncem prvního pololetí roku 2017.

„Podle nás by měla být koncepce ambicióznější v možnostech třídění, kompostování a materiálového využití. Pokud něco podporovat, pak menší projekty obcí či jejich svazků. Ať už by se jednalo o třídírny nebo malé spalovny, které nepotřebují krmit odpadem dováženým zpoza hranic kraje,“ dodává předseda petičního výboru Petr Globočník.

Kontakt:

Jiří Škoda
+420 774 556 240
mail@jiriskoda.cz

Petr Globočník
+420 605 103 959
p.globocnik@gmail.com


A teď bodově – přidávám důležité poznámky z „kuloárů“, protože jsou podstatnější než neslaná nemastná řeč tiskové zprávy:

  1. Hlavní argument zástupců Strany zelených byl takový, že současné nastavení v POH (POH = plán odpadového hospodářství) je špatné, mohlo by totiž dojít k tomu, že za zpracování odpadu ve spalovně budeme platit hned třikrát. Nejprve zaplatíme výstavbu ZEVO, potom budeme platit ZEVO, aby si od nás vzala odpad, a pak budeme platit ZEVO za teplo, které z našeho odpadu vyrobí. 
  2. s tímto argumentem zabodovali u ODS, která se v této věci postavila na stranu SZ (někteří, konkrétně pánové Hansa a Kubera z Teplic, to ještě doprovodili nadáváním na aktivisty)
  3. ANO byli spíše zdrženliví, ale přišli s informací od svého ministra, že nám EU do roku 2020 stoprocentně žádné peníze na spalovnu nepošle, a z jakých jiných zdrojů, že bychom to tedy měli podpořit? Na to odpověděl vedoucí odboru životního prostředí, že žádné jiné zdroje nejsou a je přesvědčen, že nadregionální (ano, toto slovo použil) spalovna, jaká se chystá v Komořanech, na žádnou veřejnou dotaci dlouhá léta nedosáhne
  4. KSČM se to líbí jak se to schválilo (pozn. jako vždy podporují devastaci SČ bez ohledu na zdraví voličů)
  5. ČSSD se slovy svého člena a zároveň předsedy výboru pro ŽP nabídlo věcí se zabývat na jednání výboru, v tomto smyslu bylo i schváleno usnesení; je zde velká šance ovlivnit budoucí nastavení plánu a dotací, které se chystají (první program má být připraven v lednu)
  6. SPD-SPO tam také sedí (ve výboru na dotace, že?)

Související odkazy:

Chomutov kritizuje výstavbu spalovny, bojí se nákladní dopravy
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1690219-chomutov-kritizuje-vystavbu-spalovny-boji-se-nakladni-dopravy

Tématem voleb může být i spalovna v Komořanech
https://www.kauzasever.cz/2016/02/14/tematem-voleb-muze-byt-i-spalovna-v-komoranech/

Nová petice odmítá výstavbu spalovny u Mostu. Podle úřadů se není čeho bát
http://mostecky.denik.cz/podnikani/nova-petice-odmita-vystavbu-spalovny-u-mostu-podle-uradu-se-neni-ceho-bat-20160816.html

EU nechce Česku poslat miliony na stavby spaloven. Stále totiž chybí zákon o odpadech
http://domaci.ihned.cz/c1-61755760-eu-nechce-cesku-poslat-miliony-na-stavby-spaloven-stale-totiz-chybi-zakon-o-odpadech

V Komořanech má být druhá spalovna, protestují ekologové i Chomutov
http://usti.idnes.cz/v-kraji-ma-vzniknout-spalovna-dkk-/usti-zpravy.aspx?c=A160209_132533_usti-zpravy_hrk

Spalovna v Komořanech u Mostu – Historie a vývoj záměru EVO Komořany
http://arnika.org/spalovna-v-komoranech-u-mostu