Levné a chutné ovesné sušenky s hrozinkami

Dnes budou na pořadu sušenky. Já bych to sem snad ani nepsal, ale manželka říkala abych si to zapsal, jinak že to zapomenu. Taky říkala, že má muže co dělá nejbáječnější sušenky. Podle mě to jsou tedy průměrně dobré sušenky, báječné ovšem je, že stojí tak třetinu oproti těm z televizní reklamy.

Ovesné sušenky s hrozinkami

V první řadě si ujasníme zda je správný tvar rozinky nebo hrozinky. Ujasňujeme tady a ještě tady. Jakmile v tom máme jasno, připravíme ingredience:

  • 2 hrnky obyčejných ovesných vloček ( cca 250g)
  • 2 hrnky hladké mouky
  • 1/2 hrnku cukru
  • 1/8 másla (125g)
  • 100g hrozinek
  • 1/2 prášku do pečiva
  • 1 vajíčko
  • 1 dcl mléka, špetka soli
  • pečící papír

Uvedená množství vystačí na dva plechy sušenek

Je to typický „hrnkový“ recept, takže nemusíte nic vážit ani odměřovat. Já používám typický 3dcl hrnek. Ale co je hlavní! Množství jsou zvolena tak, že spotřebujete polovinu běžných balení, takže vám zbyde na příště: polovina pytlíku vloček, polovina kostky másla, polovina běžného 200g pytlíku hrozinek a polovina běžného prášku do pečiva. Na dva plechy a ještě vám zbyde polovina! Líp by to nevymyslel ani Horst Fuchs .

Postupujeme následovně:

1. Vezmeme jeden hrnek ovesných vloček a umixujeme na mouku.

2. Nasypeme do mísy a přidáme 2 hrnky hladké mouky – světlé nebo celozrnné.

3. Přidáme půl hrnku cukru a půl pytlíku prášku do pečiva a popř. špetku soli (to je taková pekárenská magie, ono se to pak zdá mnohem sladší).

4. Vše důkladně za sucha promícháme – jedině míchání sypké směsi za sucha zajistí spolehlivé a pravidelné rozmíchání prášku do pečiva s moukou.

5. Přidáme hrozinky pokrájené nožem na menší kousky. Hrozinky nemixujeme. Mixér by z nich udělal výjímečně lepivou kaši, kterou bychom museli lovit lžičkou z poza nožů mixéru. Stejně tak nedáváme celé hrozinky, protože by „lezly“ z těsta a zbytečně by se během pečení připalovaly. Připálené hrozinky nejsou nic moc.

6. V kastrůlku pozvolna rozpustíme osminku másla, nepřepalujeme a nalijem do mísy.

7. Do kastrůlku od másla nasypeme hrneček celých vloček, zamícháme, v podstatě těmi vločkami vytřeme zbytek másla a přisypeme je do mísy.

8. Přidáme jedno vejce a promícháme. Do poměrně sypké směsi postupně opatrně přidáváme mléko a zpracováváme v kompaktní těsto. Jednoduše prohněteme rukou, ušetříme si tak půl hodiny s pucováním robota.

9. Správná konzistence těsta se pozná podle toho že se nedrobí, nevypadávají z něj vločky, nemaže se, a nelepí se ani na stěny mísy ani na ruku.

10. Hotové těsto rozpůlíme na dvě půlky a vyválíme z kusu těsta placku tlustou asi 1/2 cm. Čím tenčí tím lepší, jednak se rychleji peče a sušenky jsou chutnější. Pokud nemáte vál, nic se neděje, normální je vyválet těsto rovnou na kuchyňské lince poprášené hladkou moukou.

11. Vyválenou placku těsta nakrájíme rádélkém nebo nožem na obdélníčky, třeba 3 x 8 cm, a vyskládáme je na pečící papír na plech. Žádné „na vymazaný plech“.

12. Pečeme v troubě předehřáté na 200 °C, zhruba 10 – 13 minut až sušenky začnou chytat barvu. Zatímco se peče, přidáme odřezky k druhé polovině těsta a připravíme druhý plech sušenek.

Dobrou chuť.


Licence Creative Commons

Ovesné sušenky s hrozinkami, jejímž autorem je Radek Novák, podléhá licenci
Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko
.
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://creativecommons.org/.

 

Napsat komentář