Největší turbína se dostává do sériové výroby

Větrné elektrárny v Severním moři se rozšíří o dalších jedenáct megawattů. Výrobce větrných turbín Siemens Gamesa v pátek dodal největší, o třetinu větší, těžší a výkonnější než její předchůdkyně, turbínu na světě. Gamesa v závodě se 600 zaměstnanci ročně vyrobí zařízení, které mohou úhrnem poskytovat větší výkon než Temelín.

Gondola o velikosti dvou rodinných domů je součástí nové 11megawattové větrné turbíny na moři. Podle informací Norddeutscher Rundfunk (NDR) tím byla v Dolním Sasku zahájena sériová výroba největší větrné turbíny na světě. Turbína může zásobovat elektřinou přibližně 11 000 domácností. Model bude zpočátku použit ve dvou větrných elektrárnách na moři v Nizozemsku.

Výrobní hala musela být přestavěna

Od léta probíhala v továrně Siemens Gamesa, dceřiné společnosti Siemens Energy, v Cuxhavenu několikaměsíční přestavba a modernizace pro výrobu těchto obrů. Například k přepravě součástí gondoly, které váží několik tun, se nyní místo vozíků používají mostové jeřáby.

Zařízení se stále zvětšují

V současné době pracuje v největší německé továrně na komponenty pro větrné elektrárny Siemens Gamesa v Cuxhavenu přibližně 600 zaměstnanců. Každý rok společnost vyrobí přibližně 250 gondol, které se z Cuxhavenu expedují do celého světa. Až bude 11megawattová turbína za dva roky nahrazena ještě větší, 14megawattovou turbínou, dojde k dalšímu rozšíření závodu, uvedl pro dolnosaskou televizi NDR ředitel závodu Anton Bak. Podle Baka již byly zajištěny odpovídající plochy v německém centru offshore průmyslu.

obr: snímek z videa, zpravodajství NDR