Švýcarsko: Zahájení provozu přečerpávací elektrárny 20 GWh

Přečerpávací vodní elektrárna (PHES) s kapacitou 20 GWh ve švýcarském Valais zahájí provoz v pátek 1. července. Po 14 letech práce a intenzivním testování bude uvedena do provozu přečerpávací elektrárna Nant de Drance ve Valais. Díky šesti extrémně flexibilním strojům a výkonu 900 MW bude elektrárna má hrát klíčovou roli při stabilizaci švýcarské a evropské elektrické sítě. Přispěje také k bezpečnosti dodávek elektřiny ve Švýcarsku. Spolková radní Simonetta Sommaruga a předseda kantonální rady Valais Roberto Schmidt si dnes elektrárnu prohlédli u příležitosti jejího nadcházejícího uvedení do provozu. Společnost Nant de Drance SA a její akcionáři Alpiq, SFR, IWB a FMV slavnostně otevřou elektrárnu v září.

Spuštění elektrárny Nant de Drance, která se nachází 600 metrů pod zemí v jeskyni mezi nádržemi Emosson a Vieux Emosson, je završením 14 let trvající výstavby. Oficiálně bude otevřena v září a její akcionáři do projektu investovali 2,2 miliardy švýcarských franků (2,3 miliardy USD).

Disponuje šesti turbínami, z nichž každá má jmenovitý výkon 150 MW, což znamená maximální výkon 900 MW. Horní nádrž Vieux Emosson, která se nachází v nadmořské výšce 2 200 m, pojme 25 milionů metrů krychlových vody, což představuje kapacitu skladování energie 20 GWh. To znamená maximální dobu provozu 20 hodin.

Společnost Utility Alpiq, která je hlavním akcionářem projektu s 39% podílem, tvrdí, že elektrárna bude hrát klíčovou roli při stabilizaci elektrické sítě v době, kdy bude v provozu více obnovitelných zdrojů energie. Dalším největším akcionářem je švýcarská státní železniční společnost SFR s 36 %, následují utility Industrielle Werke Basel (IWB) s 15 % a kantonem vlastněná společnost FMV s 10 % z celkového základního kapitálu 350 milionů CHF.

Na výstavbě se podílelo 60 společností a v době největšího rozmachu výstavby pracovalo na staveništi 650 dělníků. Kaverna elektrárny měří 194 m na délku, 52 m na výšku a 32 m na šířku a vyžádala si vytěžení 400 000 metrů krychlových horniny a vyvrtání 17 km tunelů. Přehrada Vieux Emosson, na snímku, byla zvýšena o 21,5 m, čímž se zdvojnásobil objem nádrže.

Společnost Alpiq uvedla, že elektrárna má „výtěžnost“ nebo „energetickou účinnost“ (rendement énergétique) přes 80 %, což je podle ní jedna z nejvyšších hodnot pro elektrárny FVE, pravděpodobně s odkazem na účinnost při okružní jízdě. Pro srovnání, 250MW elektrárna v Dubaji, která se nedávno přiblížila polovině výstavby, má mít účinnost 78,9 %.

Přibližně 22 milionů švýcarských franků bylo vynaloženo na 14 projektů, které mají kompenzovat dopad elektrárny na životní prostředí, zejména na obnovu specifických místních biotopů, aby se podpořila rekolonizace oblasti vysídlenými živočichy a rostlinami.

PHES dnes tvoří naprostou většinu provozovaných kapacit pro skladování energie, ale nově zprovozněných zařízení bylo v posledních letech kvůli časové náročnosti projektů málo.


Dny otevřených dveří – sobota 10. a neděle 11. září 2022
Nant de Drance otevře své brány široké veřejnosti během své inaugurace. Z bezpečnostních důvodů je počet míst omezen a registrace na akce dne otevřených dveří je povinná. Registrace je nyní otevřena online na https://ndd-portesouvertes.ch

Program (trvá cca 3,5 hodiny):

  • Cesta vlakem z Martigny do Châtelard-Frontière
  • Autobusový transfer do jeskyně energetického domu Nant de Drance
  • Návštěva jeskyně a výstavních prostor
  • Návrat do Châtelard autobusem a poté vlakem do Martigny

Po celý víkend je v Le Châtelard k dispozici cateringová zóna.