Ukončení účasti v Afgánské válce schvaluje 62% Američanů

V průzkumu veřejného mínění z minulého týdne od The Associated Press a NORC Center for Public Affairs Research, uvedlo 62 procent Američanů, že ve válce v Afghánistánu nemá smysl pokračovat.

„Jsem nyní čtvrtým americkým prezidentem, který předsedá válce v Afghánistánu – dva demokraté a dva republikáni,“ řekl Biden. „Tuto … odpovědnost nepřevedu na pátého prezidenta.

Když jsem se rozhodl ukončit americkou vojenskou účast v Afghánistánu, usoudil jsem, že není v národním zájmu Spojených států amerických pokračovat v nekonečném boji proti této válce. Rozhodl jsem se s čistýma očima a jsem denně informován o aktualizacích na bojišti. 

Ale pro ty, kteří tvrdili, že bychom měli zůstat jen šest měsíců nebo jen jeden rok, žádám je, aby zvážili poučení z nedávné historie. 

V roce 2011 se spojenci a partneři NATO dohodli, že naši bojovou misi ukončíme v roce 2014. V roce 2014 někteří tvrdili: „Ještě rok“. Takže jsme stále bojovali a stále jsme si dávali ztráty. V roce 2015 totéž. A pořád dokola.

Téměř 20 let zkušeností nám ukázalo, že současná bezpečnostní situace jen potvrzuje, že „jen jeden rok“ bojů v Afghánistánu není řešením, ale receptem, jak tam být neomezeně dlouho.   

Je na Afgháncích, aby učinili rozhodnutí o budoucnosti své země.

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2021/07/08/remarks-by-president-biden-on-the-drawdown-of-u-s-forces-in-afghanistan/

Kritici nalevo a napravo se vrhli na Bidena, když říkali, že i když už byl čas odejít, provedení plánu výstupu bylo špatně provedeno.

Opravdu?

Afghánská armáda se složila tváří v tvář nepříteli i poté, co USA vynaložily na jejich vyzbrojení a vyzbrojení téměř bilion dolarů. Prezident Afghánistánu uprchl ze své země.

Zájem USA o Afghánistán byl naplněn již dávno. Naši vojáci zabili Usámu bin Ládina před 10 lety a ještě předtím zabránili tomu, aby byl Afghánistán použit jako základna pro teroristy, kteří zaútočili 11. září.

Nyní někteří republikáni křičí o humanitární krizi způsobené návratem vlády Talibanu se železnou pěstí. A viní Bidena, že umožnil teroristům oslavit odchod USA z Afghánistánu.

„Sledovali jsme Taliban … jak fakticky porazili Ameriku, “řekl v SenátuMitch McConnell(R-Ky.). „Je to smutný den pro Spojené státy americké.“

McConnell pohodlně vynechal fakt, že to byl republikánský prezident Donald Trump, který se dohodl na stažení všech amerických vojsk.

„Tato dohoda je čistě Trumpova,“ řekl Trumpův bývalý poradce pro národní bezpečnost John Boltonnapsal o této dohodě ve své knize pro rok 2020 „Místnost, kde se to stalo“. „Čas ukáže, kdo má pravdu, a úplné dopady dohody se mohou projevit až poté, co Trump opustí úřad.“ Nemělo by však docházet k záměně této reality: Trump bude odpovědný za důsledky, politicky i vojensky. “

A jak NPR poznamenal v nedávné zprávě: „Trump si ve skutečnosti stěžoval na svém shromáždění 26. června v Ohiu, že Bidenova administrativa se courá a že by odchod pryč měl probíhat rychleji.“

Nakonec chci uznat neuvěřitelnou oběť a obětavost, kterou americký vojenský a civilní personál, sloužící po boku našich spojenců a partnerů, v posledních dvou desetiletích v Afghánistánu přinesl.

Chci ocenit význam toho, čeho dosáhli, a velké osobní riziko, se kterým se setkaly, a neuvěřitelné náklady pro jejich rodiny: pronásledování teroristické hrozby v některém z nejmilostivějších terénů na planetě – a byl jsem téměř po celou dobu celá země; zajistit, aby za posledních 20 let nedošlo k dalšímu útoku na vlast z Afghánistánu; vyřazení bin Ládina.

Chci vám všem poděkovat za vaši službu a oddanost misi, kterou jste tolik z vás dali, a za oběti, které jste vy a vaše rodiny přinesli během dlouhého průběhu této války. 

Nikdy nezapomeneme na ty, kteří v Afghánistánu věnovali poslední plnou míru oddanosti své zemi, ani na ty, jejichž životy byly nezměrně změněny ranami utrpěnými ve službě jejich zemi.

Končíme s nejdelší americkou válkou, ale vždy budeme vždy ctít statečnost amerických vlastenců, kteří v ní sloužili.

Bůh vám všem žehnej a Bůh ochraňuj naše jednotky. Děkuji.

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2021/07/08/remarks-by-president-biden-on-the-drawdown-of-u-s-forces-in-afghanistan/

Celý komentář najdete na The Hill

https://thehill.com/opinion/white-house/568708-juan-williams-biden-is-right-on-afghanistan