Zaměstnanci neopouštějí práci, opouštějí špatné šéfy

Devět chyb vedoucích kvůli kterým odcházejí skvělí zaměstnanci. Je to neuvěřitelné, jak často uslyšíte stížnosti manažerů na to, že je opouštějí jejich nejlepší zaměstnanci, protože nic není tak nákladné a zničující jako zaměstnanci, kteří odcházejí.Vedení má obvykle tendenci ze všech problémů obviňovat všechno ostatní pod sluncem a přitom ignorují podstatu věci: lidé neopouštějí práci, opouštějí manažery.

Smutnou věcí je, že tomu lze snadno předejít, všechno co je potřeba je nová perspektiva a trocha úsilí na straně vedení. Nejprve ale potřebujeme porozumět devíti nejhorším věcem, které dělají manažeři dobrým zaměstnancům:

1. Přetěžují a přepracovávají zaměstnance

Nic nevede k vyhoření dobrých zaměstnanců tak spolehlivě, jako jejich přepracování. Je samozřejmě lákavé vidět jak vaši nejlepší zaměstnanci tvrdě pracují, takže se stává, že manažeři se chytí do této pasti. Přetěžování dobrých zaměstnaců je zneklidňující věc:  vzbuzuje v nich pocit, že jsou trestáni za skvělý výkon a přepracování zaměstnanců je kontraproduktivní.

Nový průzkum ze Stanfordské univerzity ukazuje, že produktivita za hodinu prudce klesá, pokud pracovní týden přesáhne 50 hodin a při překročení 55 hodinového pracovního týdne (tj. 11 hod / směnu) se už prakticky nemá výrazný vliv na růst produktivity..

Pokud musíte zvýšit výkon talentovaných zaměstnanců, je třeba změnit jejich status, postavení a možnosti. Nadaní zaměstnanci sice snesou větší pracovní zátěž, ale jakmile budou mít dojem, že zvýšenou zátěží trpí kvalita jejich práce, tak z procesu odejdou.

Pokud prostě zvyšujete pracovní zátěž, protože lidé jsou talentovaní, aniž byste cokoli změnili v možnostech zaměstnanců odvést vyšší výkony, najdou si jiné zaměstnání, které jim dává to, co si zaslouží. (např. pokud dopřáváte zaměstnancům málo volna na řešení osobních věcí, odejdou nikoli pro pracovní zátěž navíc, ale prostě proto, že chtějí mít více volna, pokud chcete větší výkony s nemožným vybavením, zaměstnanec odejde do firmy, která mu poskytne – tj. nechá ho podávat vyšší výkony – s lepším technickým vybavením, a pod.. )

2. Neuznávají příspěvky a odměny za dobrou práci

Je snadné podceňovat tíhu nesenou na bedrech nejlepších zaměstnanců, zvláště tehdy, když jsou k vlastním výkonům vnitřně motivováni. Každý má rád ocenění a prestiž, a nejvíce ti, kteří tvrdě pracují a dávají do toho vše.

Manažeři potřebují komunikovat se svými lidmi, aby skutečně zjistili co jim umožňuje se dobře cítit, a co vnímají jako odměnu. Pro jednoho to může být povýšení, pro jiného veřejné uznání, nebo benefity, nebo pouhé zvýšení platu. (pozn. Znát své lidi a nenabízet introvertovi odměnu ve formě téměř povinné účasti na firemním zážitkovém teambuildingu, nejspíš se bude cítit nikoli odměněn, ale potrestán.)

3. Nestarají se o své zaměstnance

More than half of people who leave their jobs do so because of their relationship with their boss. Smart companies make certain their managers know how to balance being professional with being human.

These are the bosses who celebrate an employee’s success, empathize with those going through hard times, and challenge people, even when it hurts. Bosses who fail to really care will always have high turnover rates. It’s impossible to work for someone eight-plus hours a day when they aren’t personally involved and don’t care about anything other than your production yield.

4. Neplní své sliby a závazky

Making promises to people places you on the fine line that lies between making them very happy and watching them walk out the door. When you uphold a commitment, you grow in the eyes of your employees because you prove yourself to be trustworthy and honorable (two very important qualities in a boss). But when you disregard your commitment, you come across as slimy, uncaring, and disrespectful.

After all, if the boss doesn’t honor his or her commitments, why should everyone else?

5. Demotivují příjímáním a podporou spatných pracovníků

Good, hardworking employees want to work with like-minded professionals. When managers don’t do the hard work of hiring good people, it’s a major demotivator for those stuck working alongside them.

Promoting the wrong people is even worse. When you work your tail off only to get passed over for a promotion that’s given to someone who glad-handed their way to the top­­­­­­­, it’s a massive insult. No wonder it makes good people leave.

6. Nenechají lidem jejich zájmy a záliby

Talented employees are passionate. Providing opportunities for them to pursue their passions improves their productivity and job satisfaction. But many managers want people to work within a little box. These managers fear that productivity will decline if they let people expand their focus and pursue their passions.

This fear is unfounded. Studies show that people who are able to pursue their passions at work experience flow, a euphoric state of mind that is five times more productive than the norm.

7. Selhávají v rozvoji lidských schopností

When managers are asked about their inattention to employees, they try to excuse themselves, using words such as „trust,“ „autonomy,“ and „empowerment.“ This is complete nonsense. Good managers manage, no matter how talented the employee. They pay attention and are constantly listening and giving feedback.

Management may have a beginning, but it certainly has no end. When you have a talented employee, it’s up to you to keep finding areas in which they can improve to expand their skill set. The most talented employees want feedback — more so than the less talented ones — and it’s your job to keep it coming. If you don’t, your best people will grow bored and complacent.

8. Selhávají v posilování kreativity

The most talented employees seek to improve everything they touch. If you take away their ability to change and improve things because you’re only comfortable with the status quo, this makes them hate their jobs. Caging up this innate desire to create not only limits them, it also limits you.

9. Selhávají v intelektuálních výzvách

Great bosses challenge their employees to accomplish things that seem inconceivable at first. Instead of setting mundane, incremental goals, they set lofty goals that push people out of their comfort zones.

Then, good managers do everything in their power to help them succeed. When talented and intelligent people find themselves doing things that are too easy or boring, they seek other jobs that will challenge their intellects.

Bringing it all together
If you want your best people to stay, you need to think carefully about how you treat them. While good employees are as tough as nails, their talent gives them an abundance of options. You need to make them want to work for you.

What other mistakes cause great employees to leave? Please share your thoughts in the comments section below as I learn just as much from you as you do from me.

Dr. Travis Bradberry is the award-winning coauthor of the No. 1 bestselling book, „Emotional Intelligence 2.0,“ and the cofounder of TalentSmart, the world’s leading provider of emotional intelligence tests and training, serving more than 75% of Fortune 500 companies. His bestselling books have been translated into 25 languages and are available in more than 150 countries. Dr. Bradberry has written for, or been covered by, Newsweek, BusinessWeek, Fortune, Forbes, Fast Company, Inc., USA Today, The Wall Street Journal, The Washington Post, and The Harvard Business Review.

Influencer Dr. Travis Bradberry published this post originally on LinkedIn, Jul. 30, 2015