Zapečený lilek s bramborami a smetanou

Dnešní trik bude o tom, že co si nemůžete dovolit v hrnci, si můžete dopřát na pekáči. Zní to divně, tím spíš, když se teď zeptám zda máte rádi brambory. Máte rádi brambory? Většina lidí má vařené brambory ráda, ale je zajímavé, že jen máloho napadne uvařit brambory v něčem jiném než je voda. Třeba ve smetaně – a jsme u toho – co si nemůžete dovolit v hrnci, to si můžete dovolit na pekáči, kde to všechno můžete nejen uvařit, ale hned i zapéct. A tady je recept.

Zapečené lilky s bramborami a smetanou – suroviny

  • 1 až 1,5 kg brambor
  • 2 lilky
  • 2 až 3 cibule
  • 3 rajčata
  • 1 šlehačka 250ml / 30% (nebo šlehačka na vaření 500ml)
  • Provensálské bylinky
  • několik stroužků česneku a nebo česnekové koření
  • olej, sůl
  • větší, vyšší pánev nebo hrnec
  • pekáč

Uvedená množství jsou na jeden klasický pekáč (tj. slušné porce pro 6 osob), je-li vás míň a nesníte vše najednou, nevadí. Ujišťuji vás, že tohle jídlo je i vychladlé a rozleželé snad ještě lepší než když je horké z trouby.

Postup:

1. Oškrábeme brambory, přepůlíme a nakrájíme je na plátky. Půlky poslušně sedí na prkýnku a vůbec se líp krájí než celá prambora. Plátky si zatím odložíme stranou do misky. Do misek si můžete přichystat všechno, bude to pak takové televizní Laughing.

2. Oloupeme cibule, nakrájíme na kolečka, hodíme na pánev na horký olej. V tomto případě se nejkrájejte se s cibulí na kostičky, rychleji se připalují a je to zbytečná práce. Občas cibulku na pánvi promíchneme a mezitím co se bude dělat, pokračujeme dále.

3. Oloupeme dva lilky a nakrájíme na větší kostky.Nasypeme je na zesklovatělou cibulku. Pokud zjistíme, že jsme si vzali malou pánev, nic se neděje, nasypeme nakrájené lilky na dvakrát, oni se na pánvi horkem smrsknou. Pozor! Lilky mají tu vlastnost, že vcucnou libovolné množství oleje, takže ho tam stejně nepřiléváme, bylo by to zbytečně mastné a těžko stravitelné. Ale musíme více míchat (na teflonu není problém, v nerez hrnci se to může přichytávat, takže se musí častěji zamíchat)

4. Zatímco se lilky smaží na cibulce, nakrájíme 3 rajčata na kousky a přihodíme na pánev a za míchání děláme zhruba 10min až kostky lilku měknou a začínají vytvářet kašovitou hmotu.

5. Přidáme pasírovaný česnek nebo česnekové koření, zamícháme, odstavíme.

6. Zapneme si troubu, nastavíme na 200 stupňů a než se ohřeje naklademe na pekáč vrstvu nakrájených brambor. Pekáč nemusíme nijak vymašťovat. Na vrstvu brambor namažeme a rozprostřeme zapečenou směs lilků a překryjeme další vystvou nakrájených brambor.

7. Připravíme si smetanovou zálivku. Pokud nemáme půl litru smetany na vaření, naředíme 250ml 30% smetany horkou vodou (ideální je na to 6dcl hrnek na čaj). Přidáme sůl (asi lžičku),  provensálské bylinky, můžeme přidat třeba grilovací (česnekové) koření na chuť, majoránku a pod. Zamícháme. Na chuť by to skutečně měla být výrazně (ale snesitelně) slaná smetana s kořením.

8. Smetanovou zálivkou zalijeme brambory s lilky v pekáči, můžeme ještě přisypat trochu bylinek na polité brambory a dáme zapékat do trouby, která se nám mezitím vyhřála na nastavenou teplotu.

9. Po chvíli (15 – 20 min) se mrkneme zda se zálivka už vaří a snížíme teplotu na 175, aby se smetanová zálivka zbytečně nepřepalova a děláme dalších 20 – 30 min.

Dobrou chuť.


Licence Creative Commons

Recept „Zapečené lilky s bramborami a smetanou“, jehož autorem je Radek Novák, podléhá licenci
Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko
.
Práva nad rámec této licence jsou popsána zde: http://creativecommons.org/.

 

Napsat komentář