Solární energie podle zemí v roce 2021

Svět nebývalým tempem zavádí obnovitelné zdroje energie a v čele stojí solární energie. Navzdory 4,5% poklesu celosvětové poptávky po energii v roce 2020 vykazují technologie obnovitelných zdrojů energie slibný pokrok. Zatímco růst obnovitelných zdrojů energie byl silný ve všech oblastech, solární energie vedla z předních pozic s instalovanými 127 gigawatty v roce 2020, což je historicky největší roční nárůst její kapacity.

Výše uvedená infografika využívá údaje Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) a mapuje kapacitu solární energie v jednotlivých zemích v roce 2021. Zahrnuje jak fotovoltaické (FV), tak koncentrované solární kapacity.

Žebříček solární energie

Od Ameriky po Oceánii – země prakticky na všech kontinentech (kromě Antarktidy) v loňském roce přidaly do svého mixu více solární energie. Zde je přehled kapacity solární energie v jednotlivých zemích na začátku roku 2021:

Čína je nesporným lídrem v oblasti solárních instalací s více než 35 % celosvětové kapacity. A co víc, země nevykazuje žádné známky zpomalení. Připravuje se největší světový projekt v oblasti větrné a solární energie, který by mohl zvýšit kapacitu čisté energie o dalších 400 000 MW.

Čínu zpovzdálí následují Spojené státy, které nedávno překročily 100 000 MW solární kapacity poté, co v prvních třech měsících roku 2021 instalovaly dalších 50 000 MW. Roční nárůst solární energie v USA dosáhl v posledním desetiletí v průměru úctyhodných 42 %. Politiky, jako je daňová úleva na investice do solárních systémů, která nabízí 26% daňovou úlevu na rezidenční a komerční solární systémy, pomohly pohánět toto odvětví kupředu.

Ačkoli Austrálie hostí jen zlomek čínské solární kapacity, je na špici žebříčku v přepočtu na obyvatele díky relativně nízkému počtu 26 milionů obyvatel. Na australský kontinent dopadá největší množství slunečního záření ze všech kontinentů a více než 30 % australských domácností má nyní střešní fotovoltaické systémy.

V roce 2020 prezident Si Ťin-pching prohlásil, že Čína chce být do roku 2060 uhlíkově neutrální, a země podniká kroky, aby toho dosáhla. Čína je lídrem v solárním průmyslu a zdá se, že rozluštila kód celého solárního dodavatelského řetězce. V roce 2019 vyrobily čínské firmy 66 % světové produkce polykřemíku, který je výchozím stavebním prvkem fotovoltaických (FV) panelů na bázi křemíku. Dále více než tři čtvrtiny solárních článků pocházely z Číny, spolu se 72 % světových fotovoltaických panelů.

Vzhledem k tomu není překvapením, že 5 z 10 největších solárních parků na světě se nachází v Číně, a ta bude pravděpodobně pokračovat ve výstavbě dalších, protože přechází na uhlíkovou neutralitu.

Co je hnací silou náporu na solární energii?

Přechod na novou energetiku je hlavním faktorem vzestupu obnovitelných zdrojů energie, ale růst solární energie je částečně způsoben tím, jak se postupem času zlevnila. Náklady na solární energii za posledních deset let exponenciálně klesly a nyní je nejlevnějším zdrojem nové výroby energie.

Od roku 2010 zaznamenaly náklady na solární energii 85% pokles, a to z 0,28 USD na 0,04 USD za kWh. Podle výzkumníků z MIT byly úspory z rozsahu jediným a největším faktorem pokračujícího poklesu nákladů za posledních deset let. Jinými slovy, s tím, jak svět instaloval a vyráběl více solárních panelů, byla výroba levnější a efektivnější.

V letošním roce náklady na solární energii rostou kvůli problémům v dodavatelském řetězci, ale tento nárůst bude pravděpodobně dočasný, protože se vyřeší úzká místa.