V Německu se může do energetiky zapojit kdokoliv. Obec, farmář i obyčejný člověk

Prakticky všechny země se snaží přidávat do své energetiky obnovitelné zdroje. Německý přechod k obnovitelným zdrojům a celková přeměna energetiky je ale výjimečný tím, že je provázán s demokratizací energetiky. Ve středu byla veřejnosti představena kniha Arne Jungjohanna Energy Democracy, která se věnuje německé Energiewende a možnostem občanů, farmářů, malých podnikatelů a obcí vstoupit na energetický trh. Přestavení knihy uspořádalo Hnutí DUHA.

Cílem německého energetického plánu Energiewende je do roku 2050 získávat energii především z obnovitelných zdrojů energie – z větru, vody, slunce, bioplynu či geotermální energie. Snahou je rovněž redukce spotřeby energie jejím hospodárným a šetrným využíváním. Jak tvrdí německý expert na energetiku a spoluautor knihy Arne Jungjohann, Energiewende usnadňuje občanům, obcím a komunitám investovat do lokálních větrných, bioplynových a solárních elektráren.

Jungjohann zmiňuje, že energie z čistých zdrojů jsou tématem i pro německé mladé lidi. Je to podle něho věcí jisté kultury. „U nás jsou mnohem více zastoupeny vzdělávací obory týkající se energetiky, než je tomu jinde,“ říká Jungjohann.

Celý text na http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jungjohann-v-nemecku-se-muze-do-energetiky-zapojit-kdokoliv-obec-farmar-i-obycejny-clovek