Kybernetický útok na Ukrajinu je součástí ruské hry

15.1.2022 Kybernetický útok na Ukrajinu je „součástí ruské hry“, říká přední americký diplomat. Victoria Nuland poukázala na známý vzorec akcí a uvedla, že páteční rozsáhlý kybernetický útok proti Ukrajině byl „osvědčenou součástí ruské příručky“, zatímco Washington zesílil varování, že Moskva připravuje půdu pro možnou invazi do svého souseda.

V rozhovoru pro Financial Times se Victoria Nuland, náměstkyně amerického ministra zahraničí pro politické záležitosti, zdržela obviňování Ruska z kybernetického útoku, který byl zaměřen na desítky ukrajinských vládních internetových stránek. Uvedla však, že tato epizoda je součástí známého a znepokojivého vzorce akcí Moskvy.

„V tuto chvíli nejsem připravena sdělovat cokoli o přičítání viny. Řekla bych jen, že se jedná o osvědčenou součást ruského manuálu, jak víte, po celém světě,“ uvedla Nuland.

„V minulosti to ruští agenti dělali, aby destabilizovali vlády, aby otestovali své vlastní schopnosti, aby podkopali pocit důvěry vlád, s nimiž mají problémy. Takže tady je možné všechno,“ dodala.

Komentáře Nuland zazněly v den, kdy Bílý dům zesílil varování, že se Rusko připravuje na vojenskou ofenzívu na Ukrajině. Jejich součástí bylo tvrzení, že Moskva se snaží vytvořit záminku k válce tím, že na východní Ukrajině rozmístí své agenty, kteří provedou „operaci pod falešnou vlajkou“, při níž budou provedeny „sabotážní akce proti vlastním zástupným silám Ruska“.

Tato obvinění přišla na konci týdenních rozhovorů mezi představiteli USA, NATO a Ruska s cílem zmírnit krizi, které Moskva odmítla jako „neúspěšné“, což vyvolalo obavy, že invaze by nyní mohla být pravděpodobnější.

USA uvedly, že pokud by Rusko zaútočilo na Ukrajinu, čelilo by masivní odvetě ze strany Ameriky a jejích spojenců v Evropě, včetně hospodářských a finančních sankcí v mnohem větším rozsahu než při anexi Krymu Moskvou v roce 2014.

Představitelé Bidenovy administrativy uvedli, že USA jsou již připraveny tyto sankce v případě potřeby zavést a jejich rozsah by závisel na povaze ruské agrese.

„Nebudu předestírat 18 různých scénářů . . . Řekla bych jen, že náš závazek a konverzace, kterou vedeme s našimi spojenci, se točí kolem toho, že pokud Rusko učiní tento krok v jakékoli podobě, způsobí velmi rychle velmi ostrou bolest,“ řekla Nuland.

Dodala však, že z pohledu USA jsou dveře k diplomatickému řešení stále otevřené a Washington pracuje na písemných odpovědích ruským představitelům.

„Chceme pokračovat v rozhovorech,“ řekla Nuland. „Domníváme se, že je třeba jednat na základě reciprocity – totiž že oni budou mít stížnosti, ale my máme také obavy.“

Spojené státy dosud nabízely diskusi o kontrole zbrojení a omezení vojenských cvičení v regionu, ale odmítaly ruské požadavky na stažení vojáků z některých zemí nebo zákaz jejich vstupu do aliance NATO.

„Věříme, že můžeme dosáhnout deeskalace a že můžeme v některých těchto věcech dosáhnout určitého pokroku prostřednictvím diplomacie,“ řekla Nuland. „Doufáme a očekáváme, že s některými nápady, které jsme předložili na stůl, Moskva zůstane u stolu, ale to je Putinova volba.“

„Vše, co jsme zatím udělali, bylo, že jsme se navzájem vyslechli,“ dodala. „Nezačali jsme rozhovory, které bychom museli vést, abychom se pokusili dosáhnout dohody, zejména pokud chtějí, aby tyto dohody měly závaznou platnost. Potřebovali bychom tedy více času.

Nuland, která byla za prezidentství Baracka Obamy vysokou úřednicí ministerstva zahraničí odpovědnou za Evropu, se snažila rozptýlit obavy, že některé evropské země se budou bránit agresivnějším sankcím kvůli ekonomickým a politickým obavám, a uvedla, že rozhovory se spojenci jsou „velmi bohaté a plné“ a USA mají „velmi dobrou představu o tom, co můžeme udělat“.

„Nezapomeňte, že se jedná o agresi v Evropě, která mění mapu Evropy. Takže víte, nikdo z nás nechce po našich občanech nebo společnostech žádat oběti, ale někdy to národní a mezinárodní bezpečnost vyžaduje,“ řekla.

Nuland nicméně uvedla, že USA se snaží „pochopit“ vystavení evropských zemí sankcím, aby „vytvořily takový balíček, který by rozdělil břemeno co nejrovnoměrněji a který by lidé byli připraveni realizovat“. Naznačila také, že americká a evropská sankční opatření nemusí být „identická“.

„Někdy jsou věci, které může Evropa udělat a které jsou pro nás těžší, a někdy je to naopak,“ řekla.