O 17% vyšší produkce medu díky řasám Chlorella

Biologické centrum Akademie věd ČR zkoumá účinek řasy Chlorella na život včel. Vědci podávali včelám řasu Chlorella ve formě prášku. Byl zaznamenán pozitivní vliv nejen na celkový stav včelstva,ale i na jeho mednou produkci. Uvádí se, že včelstvům, kterým byl podáván tento doplněk výživy se zvedla medná produkce oproti ostatním o 17% 

Včelky tuto sladkovodní řasu využívají především jako zdroj bílkovin. Bílkovin obsahuje řasa Chlorella 40 – 50 %.

Zvýšení imunity za pomoci řasy Chlorella u včel

Z pozorování je známo, že v obdobích, kdy byl kritický nedostatek pylu to šlo z imunitou včel z kopce. A právě sušená řasa Chlorella může být jistou alternativou, jak podpořit odolnost včel v době, kdy se v některých lokalitách pylu nedostává.

Bylo dokonce pozorováno lepší kladení matky po podání této řasy. Uvádí se že, Chlorella  zlepšuje i funkci hltanových žláz u včel. Z pozorování vyplynulo, že včelky si Chlorellu rouskují stejně jako pyl.

Působení řasy Chlorella ověřeno vědeckým výzkumem

Vědecká pozorování trvala 4 roky a probíhala na 30 včelstvech na 10 včelnicích. V letech 2015-2016 jsme v předběžných experimentech se 30-ti včelstvy na 10-ti včelnicích zjistili, že řasa Chlorella sp. (produkt MBÚ AV ČR, v.v.i. – vědecké pracoviště Třeboň, Centrum ALGATECH) je pro včely velmi atraktivní potrava (Prášil a kol., 2016)

Co vlastně mohou včely získat z Chlorelly?

Řasa Chlorella obsahuje mimo vitamínu A, H, D, C a B, včetně kyseliny listové nebo vitamínu B12, také draslík, zinek, hořčík a velké množství železa. Některé zdroje popisují i možný účinek železa na kleštíka.  Stimuluje jeho spad.

Chlorella pomáhá hojení a obnovení tkání. Je popisován i vliv na dlouhověkost včel, což může být zajímavé u zimní generace včel. Dalo by se tedy říci, že řasa Chlorella může být vhodná jako doplněk při podzimním krmení, ale i při případném jarním podnícení.

Podrobnější info lze získat na stránkách Mikrobiologického ústavu AV – vědecké pracoviště Třeboň
V ČR je dokonce v prodeji i speciální doplněk výživy včel s názvem Apialgaprotein.

Zdroje:
https://beeinfo.cz/o-17-vyssi-produkce-medu-diky-rasam-chlorella/
Vetweb.cz: Řasa chlorella ovlivňuje život včel. Vetweb.cz [online]. [cit. 2018-08-26]. Dostupné z: https://vetweb.cz/rasa-chlorela-ovlivnuje-zivot-vcel/