Varování: Energetická krize ještě neskončila

Berlín – Energetická krize v největší evropské ekonomice ještě neskončila, řekl v červnu šéf německého energetického regulačního úřadu mediální skupině Funke a dodal, že očekává, že zásobníky plynu budou plné do konce léta.

Klaus Müller uvedl, že v krátké době loňského roku bylo dosaženo mnoha úspěchů při diverzifikaci dodávek a snížení závislosti Německa na ruském plynu po invazi Moskvy na Ukrajinu.

„Pokud jde o naplnění zásobníků (nádrží), jsme nyní na jiné úrovni než loni … Největším faktorem však zůstává počasí,“ řekl Müller. „Energetická krize ještě neskončila.“

Pokud by v Evropě nastala chladná zima, Německu by prospěla veškerá opatření přijatá k úspoře energie. Vyzval spotřebitele, aby upravili své domy tak, aby šetřili energii instalací izolací nebo účinnějších topných systémů. „Pokud vše půjde dobře, budeme mít koncem léta plné zásobníky,“ nechal se slyšet Müller.

Zpravodajství: Madeline Chambersová v Berlíně Redakční úprava: Matthew Lewis


Pozn. Plně naplněné zásobníky v ČR poskytují zásobu plynu na cca 5-6 měsíců při obvyklém průběhu zimy a průmyslové spotřeby.