Aptera snížila aerodynamický odpor o dalších 7%

Aptera byla koncipována jako nejaerodynamičtější sériově vyráběný elektromobil na světě. Když to bylo ještě ve svých prvních prototypech, společnost uvedla, že jeho koeficient aerodynamického odporu byl 0,13, což je nejnižší hodnota, o které jsme kdy slyšeli u něčeho, co si lidé mohou v budoucnu koupit.

Snížení aerodynamického odporu automobilu je pro solární pohov klíčové. Pokud například umístíte tradiční solární články na střechu standardního neaerodynamického vozidla, energie získaná ze slunce nebude schopna ospravedlnit náklady a složitost přidané solární energie. Jinými slovy, vozidlo, které se pokoušíte pohánět, musí mít minimální aerodynamický odpor. Tím se minimalizuje celková spotřeba energie a solární energie se stává životaschopnou alternativou k síťové elektrické nebo ropné energii.

Wouter Remmerie, generální ředitelem AirShaper https://airshaper.com/, řekl, které hlavní oblasti vylepšení byly: blatníky předních kol, příď, spodek, střecha, zadní lem a záď. „Software pro optimalizaci tvarů přišel s novými tvary, pokud jde o snížení odporu. Náš software jim pak poslal optimalizovaný 3D tvar zpět. Aptera poté upravila optimalizované tvary v kombinaci s dalšími omezeními, jako je estetika, bezpečnost, vyrobitelnost a tak dále. Výsledná geometrie je nyní to, co můžete vidět v jejich nejnovější verzi vozu!“

Podle generálního ředitele AirShaper by vylepšení softwarem provedené v návrhu mohla znamenat 15% snížení odporu na vozidle Gamma, pokud by byla přijata tak, jak bylo navrženo. Jak zmínil Remmerie, ne všechny byly proveditelné. Dobrou zprávou je, že ty možné už jí pomohly snížit odpor o 7 %.

Generální ředitel AirShaper byl překvapen, když viděl, jak AirShaper stále může zlepšit aerodynamický výkon vozidla, které „už bylo velmi efektivní“. „Mnoho se snížilo na sladění tvaru krytů předních kol se vzorem proudění kolem hlavní karoserie vozu (což zakřivuje proudění).

Přestože je Aptera Gamma již docela blízko k výrobě, Remmerie si myslí, že stále existuje prostor pro aerodynamické vylepšení.„Očekával bych, že bude provedena další práce na detailech vozu (šrouby a spoje, detaily osvětlení, indikátory, …).“