Racionální postoj: EK již v zásadě neodmítá odstranění vlků

Evropská komise již zásadně neodmítá odstraňování vlků na základě plánu řízení. Potvrdila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jihotyrolskému poslanci Evropského parlamentu Herbertu Dorfmannovi, který proto požaduje, aby byl co nejdříve zahájen plán managementu vlků – „buď celostátní, nebo jen pro alpské regiony“, jak zdůrazňuje Dorfmann.

Na úterním setkání frakce Evropské lidové strany s von der Leyenovou europoslanec nadnesl otázku managementu vlků a kritizoval dosavadní striktní odmítavý postoj Bruselu k vlkům. „Předsedkyně odpověděla, že postoj Evropské komise k managementu vlků se zásadně změnil,“ uvedl Dorfmann. Vlci způsobují stamilionové škody a jejich přínos k biodiverzitě je na hustě osídleném a hospodářky využívaném evropském kontinentu sporný nebo spíše negativní.

Výsledkem přehodnocení je podle něj to, že Evropská komise je nyní mnohem pružnější. „Komise již také nebude stát v cestě žádostem členských států o odstranění vlků,“ řekl Dorfmann. Von der Leyenová uvedla jako příklad plán managementu vlků ve Švédsku, v němž se počítá s větším odstřelem a který Komisi EU nevadí. „Žádný člen Komise se k odstraňování vlků nevyjádřil tak jasně, natož samotná předsedkyně,“ vysvětlila jihotyrolská europoslankyně.

Podle Dorfmanna je nyní třeba využít nové orientace: „Na tomto novém pozadí je nejvyšší čas vyvinout tlak na Itálii, aby konečně zavedla rozumný plán řízení, který počítá i s odsuny. Pro europoslance je zajímavé i prohlášení předsedkyně von der Leyenové, že Evropská komise bude brát v úvahu nejen plány na národní úrovni, ale i ty, které se týkají pouze regionálních oblastí.

Pro Herberta Dorfmanna nyní existují dvě možnosti: „Buď bude vypracován celostátní plán řízení, nebo pouze plán pro vlčí populaci v alpských regionech,“ uvedl poslanec Evropského parlamentu. „A potom jde o to, aby tento plán co nejrychleji schválil Brusel, aby bylo možné s vlky rozumně hospodařit.“